25 Sierpnia 2023

INSPEKTORZY NA TROPIE… Drukuj

Las to "zielone płuca" naszej planety. Przebywanie w lesie odświeża, poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Pracownicy gostyńskiego oddziału WIORiN w Poznaniu prowadzą regularne obserwacje lasów pod kątem występowania organizmów objętych regulacjami w UE. Podczas tych kontroli mają możliwość obserwować także piękno naszej przyrody. Tak było i tym razem. Podczas lustracji lasu w Nadleśnictwie Piaski inspektorzy natrafili na malownicze tereny "Szwajcarii godurowskiej" - miejsca, gdzie pomiędzy wysokimi pagórkami przepływa struga Dąbrówka i gdzie pojawiły się ślady bobrzej działalności. Od  jakiegoś czasu bobry pojawiły się na tych terenach, co świadczy o tym, że woda w okolicznych rzekach i kanałach jest bardzo czysta.

Bóbr europejski (Castor fiber) jest jednym z największych europejskich gryzoni, w Polsce jest objęty ochroną częściową. Masa ciała tych zwierząt  waha się od 18-25 kg, osiągają nawet do metra długości. Zwierzę to potrafi wstrzymać oddech nawet na kwadrans. Oczy bobrów są wyposażone w trzecią, przezroczystą powiekę, dzięki której zwierzę może widzieć pod wodą.  Są bardzo rodzinne, razem budują tamy, razem kopią nory, wspólnie tworzą żeremia, nawet w sytuacji zagrożenia zawsze trzymają się razem.

Niewątpliwie bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie gatunek, który powoduje  konflikt na linii bóbr- człowiek. Zwierzęta powodują duże straty w rolnictwie podtapiając pola uprawne, łąki i pastwiska, dziurawią tamy i wały przeciwpowodziowe. Ścinają i obgryzają drzewa w lasach, na łąkach a nawet sadach owocowych. Jednak ich obecność ma też pozytywny wpływ na środowisko. Bobry są wspaniałymi "inżynierami natury" i nie ustają w pracy na rzecz klimatu, tam gdzie się pojawią znacząco wzrasta bioróżnorodność. Działalność bobrów podwyższa i stabilizuje poziom wód gruntowych, zwiększając retencję, dzięki czemu zwierzęta te mogą być naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą.

           

Autor tekstu: Anita Dojcz

Autor zdjęć: Anna Lutyńska , Agnieszka Gajowczyk, Anita Dojcz

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności