17 Sierpnia 2023

INSPEKTORZY NA TROPIE… Drukuj

Pracownicy gostyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, w trakcie wykonywania zadań związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia roślin, zapobieganiem ryzyku zawleczenia, rozprzestrzenienia się czy zadomowienia szkodliwych dla roślin agrofagów, niejednokrotnie mają szansę na bliskie spotkania z przyrodą oraz poznanie ciekawych miejsc położonych na obszarze objętym nadzorem.

Na terenie leśnictwa Kosowo położonego na zachód od Gostynia, z udziałem inżyniera nadzoru Nadleśnictwa Piaski Macieja Praczyka, inspektorom udało się zaobserwować ślady bytowania kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo L.). W Polsce  objęty jest on ścisłą ochroną gatunkową. To największy rodzimy chrząszcz z rodziny kózkowatych osiągający długość do 5 cm. Czułki tego owada mogą być nawet dwukrotnie dłuższe niż tułów dorosłego osobnika.

Obecnie najczęściej spotkać go można na wiekowych dębach rosnących pojedynczo lub w małych skupiskach w parkach, na ekstensywnie użytkowanych łąkach a także w przydrożnych alejach i na groblach. Pełnią one funkcję rezerwuaru dla populacji chrząszcza.

Jego żery uświadomiły nam, że nawet okazały dąb nie może czuć się bezpiecznie podczas spotkania z tym owadem. W wyniku jego działalności drewno jest poważnie uszkadzane, a zaatakowane dęby zamierają. Pojawia się zatem konflikt między potrzebą ochrony owada, a interesem człowieka związanym z pozyskiwaniem drewna lub zachowaniem starych dębów.

Być może przy kolejnej wizycie uda Nam się sfotografować tego pięknego chrząszcza, który najbardziej aktywny jest wieczorami oraz o zmroku. W ciągu dnia chowa się w opuszczonych chodnikach larwalnych, spękaniach i załomach kory lub przebywa w koronach. 

 

Autor tekstu: Agnieszka Gajowczyk

Autor zdjęć: Anna Lutyńska, Anita Dojcz, Agnieszka Gajowczyk

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności