28 Lutego 2024

FORUM ROLNICZE W POWIECIE RAWICKIM Drukuj

Spotkanie dla rolników z terenu powiatu rawickiego z cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze” odbyło się 27 lutego 2024 r. w sali  Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie, pod patronem honorowym: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesława Siekierskiego, Wojewody Wielkopolskiej – Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka.

W spotkaniu uczestniczyła Zofia Szalczyk – Radna Sejmiku Wielkopolskiego, Starosta Rawicki – Adam Sperzyński a także Burmistrzowie i Wójt gmin powiatu rawickiego.

W trakcie spotkania przedstawiciele zaproszonych instytucji m.in. Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,  Powiatowego Inspektoratu Weterynarii,  poruszyli trudną sytuację w rolnictwie oraz przedstawili zmiany w tematyce dopłat bezpośrednich, zmiany w ekoschematach, aktualną tematykę chorób zakaźnych i bioasekuracji. Przedstawiciele lokalnych banków przedstawili oferty swoich usług dla rolników.

Kierownik Oddziału w Rawiczu WIORiN w Poznaniu Krystyna Szmyt poinformowała o aktualnej sytuacji dotyczącej szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin oraz atestacji opryskiwaczy.

Tegoroczne Forum Rolnicze odbyło się w trakcie fali protestów rolników. W dniu spotkania rolnicy protestowali w Warszawie.

W Forum uczestniczyli także przedstawiciele następujących instytucji: WODR, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu, BNP  Paribas, Bank Spółdzielczy Oddział w Jutrosinie.

W trakcie spotkania zorganizowane zostało stoisko informacyjne WIORiN w Poznaiu, obsługiwane przez pracowników Oddziału w Rawiczu. Rolnicy odwiedzający nasze stoisko pytali o zagadnienia dotyczące stosowania środków ochrony roślin na terenach ogródków działkowych i terenach publicznych, dostępne punkty atestacji opryskiwaczy w powiecie rawickim a także o ważność szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin. W wydarzeniu wzięło udział około 95 uczestników.

 

Autorzy tekstu i zdjęć: Krystyna Szmyt, Sylwia Maciejak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności