17 Czerwca 2024

DZIEŃ POLA W ZAKŁADZIE DOŚWIADCZALNYM OCENY ODMIAN W KOŚCIELNEJ WSI Drukuj

W dniu 13 czerwca 2024 r w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian   w Kościelnej Wsi należącym do COBORU, odbył się Dzień Pola połączony z konferencją pod hasłem: „Nawożenie zbóż oraz regulacja i ochrona ziemniaka przed zarazą”. Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem wszystkich zgromadzonych gości przez gospodarza miejsca Kierownik Zakładu Agnieszkę Łuczak. W spotkaniu wziął udział także Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu Adam Błochowiak wraz z Zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Agnieszką Sip, a także Kierownik WODR w Marszewie Wiesława Witaszak. Kierownik Zakładu Agnieszka Łuczak, przedstawiła działalność Stacji oraz omówiła działalność Działu Badawczo-Doświadczalnego oraz zakładów doświadczalnych. Przedstawiła również rolę Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego oraz Listy Odmian Zalecanych na obszarze województw. Kolejny wykład wygłosił Piotr Zawadzki, który bardzo szczegółowo i profesjonalnie przedstawiał informacje dotyczące ochrony ziemniaka przed zarazą oraz program prawidłowego nawożenia zbóż. Wśród zgromadzonych słuchaczy byli inspektorzy oddziałów WIORIN w Poznaniu oraz doradcy WODR z pobliskich jednostek, jak również zaproszeni producenci rolni z pobliskich terenów.

Po części wykładowej rozpoczęła się część praktyczna spotkania czyli wizyta na poletkach doświadczalnych z różnymi gatunkami roślin rolniczych (zboża ozime i jare, warzywa, ziemniaki i rośliny bobowate). W trakcie wizyty na poletkach Kierownik Działu Badawczo-Doświadczalnego Iwona Paterka zaprezentowała najnowsze osiągnięcia firm hodowlanych ze szczególnych zwróceniem uwagi na odmiany z list odmian zalecanych do uprawy na terenie woj. wielkopolskiego. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego porównania ze sobą pokroju różnych odmian w różnych gatunkach roślin uprawnych.

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Michalak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności