11 Czerwca 2024

DZIEŃ DZIECKA Z URZĘDAMI ADMINISTRACJI ZESPOLONEJ W WIELKOPOLSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM Drukuj

W sobotę 8 czerwca 2024 r. odbył się zainicjowany przez Wojewodę Wielkopolską Agatę Sobczyk Dzień Dziecka w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Do współpracy przy organizacji zaproszony został także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu wraz z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN, które zorganizowały wspólne stoisko naukowo-edukacyjne dla dzieci i rodziców. Wojewoda Wielkopolska, oficjalnie rozpoczęła wydarzenie, zapraszając wszystkie dzieci do korzystania z przygotowanych atrakcji. W wydarzeniu udział wzięła także Karolina Fabiś-Szulc - I Wicewojewoda Wielkopolska.

W trakcie zorganizowanego Dnia Dziecka dzieci obejrzały ekologiczny spektakl „grajmy w Zielone!” w repertuarze Przemka Mazurka i teatru Mozaika a także zwiedziły Urząd Wojewódzki. Stoiska swoje zorganizowały także: Policja, Straż Pożarna, SANEPiD oraz Straż Łowiecka.

Na wspólnym stoisku WIORiN w Poznaniu oraz Poznańskiego Oddziału Centralnego Laboratorium GIORiN dzieci wzięły udział w konkursie rozpoznawania nasion, obejrzały kiełkujące rośliny, spróbowały swoich sił w pipetowaniu, a także oglądały pod mikroskopem preparaty z widocznymi objawami chorób grzybowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, gdzie pod mikroskopem można było obejrzeć larwę szrotówka kasztanowcowiaczka atakującego drzewa kasztanowców. Stoisko odwiedziła także nasza inspekcyjna Pani Pszczoła, która namawiała do ochrony zapylaczy i rozdawała nasiona roślin miododajnych.

Na wspólnym stoisku grasowała także maskotka unijnej kampanii o nazwie #PlantHealth4Life. Jest to kampania społeczna zwracająca uwagę na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Inspektorzy PIORiN opowiadali dzieciom, że szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. To właśnie z tego powodu zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość. Wszyscy możemy odegrać ważną rolę w procesie dbania o zdrowie roślin.

W nagrodę za udział w konkursie i przygotowanych atrakcjach, dzieci otrzymywały lizaki, długopisy, ołówki i notesy.

Dzieci zaskoczyły inspektorów dużym zainteresowaniem tematem roślin i pszczół oraz dbania o nie, a także dużą wiedzą biologiczną.

 

Autor tekstu i zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkpopolskie


lista aktualności