09 Lutego 2024

DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI OCHRONY ROŚLIN 64. SESJI NAUKOWEJ INSTYTUTU OCHRONY ROŚLIN – PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU BADAWCZEGO Drukuj

W drugim dniu 64. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin szczególną uwagę i zainteresowanie wzbudził panel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, który zatytułowany został „Innowacyjny nadzór katalizatorem zrównoważonego rozwoju rolnictwa”. Celem panelu było wskazanie w jaki sposób rozwijające się działania kontrolne Inspekcji wspomagają rozwój polskiego rolnictwa. Spotkanie poprowadził Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski oraz Dyrektor Centralnego Laboratorium Sylwia Jurkiewicz.

 

Marcin Gajewski – Naczelnik Wydziału Informatyki w GIORiN, omówił innowacyjne rozwiązania informatyczne wprowadzone na poziomie całej Inspekcji, które znacząco  ułatwiają pracę inspektorom oraz wspomagają działania podmiotów zewnętrznych. Podkreślił, że wdrażane rozwiązania są zazwyczaj inicjowane przez samych pracowników.

 

Magdalena Gawlak z Instytutu Ochrony Roślin omówiła efekty współpracy IOR-PIB z Inspekcją w zakresie przygotowywania od 2020 roku planów awaryjnych dla agrofagów priorytetowych. Jest to narzędzie zwiększające bezpieczeństwo fitosanitarne Polski i Unii, pozwalające na szybką reakcję w razie pojawienia się nowych agrofagów. W najbliższym roku planowane jest przeprowadzenie ćwiczeń symulacyjnych, aby przetestować teoretyczne założenia planów awaryjnych.

 

Zbigniew Sygut z Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej GIORiN przedstawił temat dotyczący działań, które podejmuje PIORiN na rzecz zwiększenia eksportu towarów rolno-spożywczych. Prelegent podkreślił, że przede wszystkim wymaga to ścisłego współdziałania Inspekcji ze służbami fitosanitarnymi importerów, jednostkami dyplomatycznymi oraz instytucjami branżowymi.

 

System nadzoru nad obrotem środkami ochrony roślin omówiła Magdalena Nowak z Biura Ochrony Roślin i Nawozów GIORiN. Niedawny audyt Komisji Europejskiej potwierdził, że dobrze przygotowani pracownicy PIORiN w oparciu o precyzyjne wytyczne prowadzą kompleksowy i właściwy nadzór w obszarze środków ochrony roślin. Doświadczenie Inspekcji w tym zakresie potwierdza codzienna współpraca ze służbami celno-skarbowymi, organami ścigania oraz udział w kolejnych edycjach operacji Silver Axe.

 

Sebastian Grylewicz z Biura Nasiennictwa GIORiN przybliżył uczestnikom panelu liczne i zróżnicowane obowiązki wynikające z ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, które są w zakresie kompetencji PIORiN. Oprócz prowadzenia i stałej aktualizacji wykazu dostępnego ekologicznego materiału siewnego, niezbędna jest współpraca z Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych czy jednostkami certyfikującymi w systemie rolnictwa ekologicznego.

 

Joanna Guenter z Centralnego Laboratorium GIORiN przedstawiła genezę powstania platformy EUPHRESCO III, ułatwiającej nawiązywanie kontaktów i współpracy naukowej pomiędzy placówkami badawczymi. Europejska sieć ds. międzynarodowej koordynacji badań fitosanitarnych została powołana w 2006 roku i skupiała wówczas tylko 17 krajów. Była to reakcja na wzrost zagrożenia ze strony nowych agrofagów. O ogromnym znaczeniu EUPHRESCO świadczy szybkie poszerzenie grona państw zainteresowanych współpracą.

 

Główny Inspektor Andrzej Chodkowski kończąc i podsumowując panel Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa podkreślił, że wieloaspektowe zmiany oraz innowacje wprowadzane w Inspekcji przyczyniają się do realnego podnoszenia jakości działań kontrolnych i coraz lepszego wspomagania działań rolników, producentów i przedsiębiorców.

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik, Agnieszka Bajkowska

Autor zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022, poz. 2509.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie



lista aktualności