05 Kwietnia 2024

DRONY W WIORIN W POZNANIU - RUSZA KOLEJNY SEZON Drukuj

27 marca br. w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu (WIORiN w Poznaniu) odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu, specjalistów w zakresie ochrony lasów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile (RDLP w Pile), a także Zespołu Ochrony Lasów (ZOL) w Łopuchówku. W wydarzeniu wzięli udział Zastępca Wojewódzkiego Inspektora – dr inż. Radosław Grychowski, Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu – dr inż. Sławomir Majewski, specjalista w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w RDLP w Pile - Michał Nowak, Kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku – dr inż. Robert Zander oraz piloci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Wykład dr inż. Sławomira Majewskiego dotyczący diagnostyki zagrożeń lasów wysłuchali pracownicy wszystkich komórek organizacyjnych WIORiN w Poznaniu za pomocą połączenia online, a także stacjonarnie.

Wydarzenie było następstwem spotkania dyrekcji WIORiN w Poznaniu oraz RDLP w Pile, które odbyło się 12 marca br. w ramach kontynuacji współpracy instytucji w zakresie monitorowania zdrowia lasów. Innowacje wprowadzane do nadzoru nad zagrożeniami fitosanitarnymi występującymi lub mogącymi wystąpić w lasach stwarzają nowe obszary wzajemnej współpracy oraz wymiany doświadczeń. Zarówno WIORiN w Poznaniu jak i RDP w Pile do oceny stanu zdrowia roślin wykorzystują drony wyposażone w kamery RGB a także kamery multispektralne. Pozyskane w ten sposób dane pozwalają na identyfikację, a także prognozowanie występowania chorób i szkodników w lasach, w tym także tych znajdujących się na liście organizmów kwarantannowych. Współpraca instytucji w tym zakresie jest niezwykle cenna w kontekście utrzymania zdrowia lasów w Polsce oraz ich dostępności dla ogółu społeczeństwa. Spotkanie było okazją dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) WIORiN w Poznaniu do zapoznania się metodami pracy pilotów z RDLP w Pile.

Niezwykle cenna okazała się także możliwość zapoznania się inspektorów z Kierownikiem Zespołu Ochrony Lasu Panem Robertem Zanderem. Przedstawił on strukturę oraz charakterystykę pracy ZOL oraz nakreślił możliwości wymiany informacji w zakresie monitoringu występowania zagrożeń sanitarnych w lasach na terenie Wielkopolski.

Spotkanie było także okazją do określenia planów działania grupy pilotów WIORiN w Poznaniu na nadchodzący sezon. Koordynator ds. BSP w WIORiN w Poznaniu Krzysztof Sobotka przedstawił założenia do planów pracy w tym zakresie oraz przypomniał o podstawowych obowiązkach pilotów w zakresie BHP oraz przepisów dotyczących lotów BSP.

 

Autor tekstu: Radosław Grychowski

Autor zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności