ĆMA BUKSZPANOWA – ZAGROŻENIEM NIE TYLKO DLA ROŚLIN ALE TAKŻE DLA WSPOMNIEŃ Drukuj
Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to roślina ozdobna chętnie sadzona w ogródkach przydomowych, terenach rekreacyjnych czy parkach miejskich. Wykorzystywany jest do tworzenia naturalnych barier w formie żywopłotów, jako element klombów i wszelkich ozdobnych kompozycji roślinnych. Co więcej, często występuje także samodzielnie - jako jedyna ozdoba ogrodu. Bukszpan cieszy się niesłabnącą popularnością już od wielu lat, a w ogrodach można spotkać okazy mające nawet po kilkadziesiąt lat. Tak jest w przypadku bukszpanu widocznego na zdjęciu, który posadzony został z okazji ważnego wydarzenia rodzinnego ponad 40 lat temu. Przez wszystkie lata krzew ten rósł bezproblemowo i cieszył oczy właścicieli przypominając o wydarzeniach sprzed lat. Aż do momentu pojawienia się ćmy bukszpanowej – inwazyjnego motyla pochodzącego z Azji. Od kilku lat obserwujemy wzrastającą populację tego szkodnika, który bezpardonowo niszczy rosnące w ogrodach okazy bukszpanów. Zniszczeń dokonują larwy – gąsienice tego motyla, które pierwsze szkody powodują zwykle w maju, ale w tym roku ze względu na bardzo wczesną wiosnę uszkodzenia zauważyć było można już w końcu marca oraz w kwietniu. Pierwsze zniszczenia spowodowane są żerowaniem larw, które przetrwały zimę. Uszkodzenia dość szybko zaczynają być widoczne, a przy odrobinie nieuwagi larwy mogą zniszczyć cały krzew. W takich przypadkach należy jak najszybciej rozpocząć chemiczne zwalczanie.
Jednak wraz z nastaniem lata i wakacji nie można tracić czujności! W maju i czerwcu pierwsze pokolenie samic dorosłych już motyli składa jaja i właśnie latem pojawiają się larwy drugiego pokolenia, które kontynuują niszczycielskie działanie swoich poprzedników. To właśnie wtedy szkody wyrządzane przez ćmę bukszpanową są najbardziej widoczne, a rośliny często nie mają czasu na regenerację przed jesienią. Zazwyczaj w trakcie sezonu występują 2-3 pokolenia szkodnika. Dlatego warto pamiętać, że chemiczną ochronę bukszpanów należy prowadzić przez całe lato, aby po przyjeździe z wakacji nie okazało się, że tak jak to jest widoczne na zdjęciach, zniszczona została nasza rodzinna pamiątka.
Na rynku dostępnych jest wiele środków ochrony roślin dopuszczonych do zwalczania ćmy bukszpanowej. Zawierają one substancje czynne takie jak acetamipryd, benzoesan emamektyny, spinosad, oraz szczepy bakterii Bacillus thuringiensis. Należy jednak pamiętać aby przed zastosowaniem wnikliwie przeczytać etykietę i stosować się ściśle do wytycznych w niej zawartych. Etykieta zawiera wskazówki co do zasad przygotowania cieczy roboczej, sprzętu którego należy użyć, uzyskania odpowiedniej dawki preparatu, ilości dopuszczonych zabiegów w sezonie wegetacyjnym, a także co najważniejsze zasad bezpieczeństwa, które należy zachować podczas stosowania środków ochrony roślin tak aby nie spowodować zagrożenia dla siebie, swojej rodziny, sąsiadów i środowiska.
Ponadto, należy pamiętać, że osoby nie posiadające zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin, mogą nabywać preparaty przeznaczone – dedykowane – tylko dla użytkowników nieprofesjonalnych.
Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik
Autorka zdjęć: Anna Królik
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz.2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie