20 Maja 2024

CHROŃMY PSZCZOŁY! ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ JUŻ PO RAZ TRZECI NA POZNAŃSKIM DWORCU GŁÓWNYM ORAZ POD URZĘDEM WOJEWÓDZKIM W POZNANIU Drukuj

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji, już po raz czwarty Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu we współpracy z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN, Kolejami Wielkopolskimi oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu zorganizowały akcję pod hasłem: „Chrońmy Pszczoły! Pszczoły wracają na łąki i do lasu”. W tym roku akcję wsparła także Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk. W ramach akcji pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu działało stoisko, na którym wszystkim przechodniom po odpowiedzi na pytanie konkursowe, przekazywane były saszetki z nasionami roślin miododajnych. Stoisko odwiedziła Pani Wojewoda, Pani Wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc wraz z Wielkopolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adamem Błochowiakiem, który także osobiście zadawał pytania oraz tłumaczył jak ważne są pszczoły dla środowiska.

Natomiast na Dworcu Głównym w Poznaniu przepiękna pluszowa Pszczoła wraz ze swoimi pomocnikami tradycyjnie już rozdawała pasażerom saszetki z nasionami najpiękniejszych kwiatów miododajnych z dołączoną do nich specjalną pszczelą zakładką do książek.

Akcja, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony podróżnych, ale również telewizji, radia oraz prasy.

Pasażerowie Kolei Wielkopolskich przyjaźnie witali Pszczołę. Każdy chciał zrobić sobie z nią zdjęcie a przy okazji obiecywał chronić zapylacze i zasiać otrzymane nasiona.

Przy okazji akcji podkreślano, że nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby przejmować się losem pszczół. Wszystkim nam powinno na nich zależeć ponieważ od nich zależy nasze życie na Ziemi. Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. 

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożone wyginięciem.

Światowy Dzień Pszczół to okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu. 

„Wśród nasion, które są rozdawane pasażerom znajdują się specjalnie wybrane gatunki najpiękniejszych kwiatów polnych: koniczyny, maku, chabru, nagietka, słonecznika i wiele innych. Są to rośliny, które z jednej strony dadzą życiodajny pożytek pszczołom ale również będą cieszyć nasze oko przepięknymi kwiatami i niespotykaną feerią barw. Naprawdę warto zasiać naszą wyjątkową łąkę kwietną!” - mówi dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

 

Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

  • Posiej własną łąkę kwietną,
  • Zbuduj i postaw domek dla owadów,
  • Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne,
  • Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika;

 

Dzień Pszczół w mediach:

 

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/warto-wspierac-pszczoly-nasiona-trafily-do-pasazerow 

 

https://wtk.pl/news/94693-pszczoly-pod-specjalnym-nadzorem

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autorzy zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik, Damian Szkudlarek

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności