22 Maja 2023

CHROŃMY PSZCZOŁY! ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ JUŻ PO RAZ TRZECI NA POZNAŃSKIM DWORCU GŁÓWNYM Drukuj

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji, już po raz trzeci Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu we współpracy z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu, Kolejami Wielkopolskimi oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu zorganizowały akcję pod hasłem: „Chrońmy Pszczoły! Pszczoły wracają na łąki i do lasu”. W ramach akcji przepiękna pluszowa pszczoła wraz ze swoimi pomocnikami rozdawała pasażerom na Dworcu Głównym w Poznaniu saszetki z nasionami najpiękniejszych kwiatów miododajnych z dołączoną do nich specjalną pszczelą zakładką do książek.

 

 

 

  

 

 

Akcja, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony podróżnych, ale również telewizji, radia oraz prasy. Wywiadów udzielała także sama pszczoła.

 

 

 

 

 

Ponadto, na ekranach pociągów Kolei Wielkopolskich wyświetlane są specjalnie przygotowane na tą okazję informacje na temat pszczół, czyhających na nie zagrożeń oraz tego jak możemy pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom.

 

 

 

 

 

 

Pasażerowie Kolei Wielkopolskich przyjaźnie witali Pszczołę. Każdy chciał zrobić sobie z nią zdjęcie a przy okazji obiecywał chronić zapylacze i zasiać otrzymane nasiona.

 

  

 

 

Przy okazji akcji podkreślano, że nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby przejmować się losem pszczół. Wszystkim nam powinno na nich zależeć ponieważ od nich zależy nasze życie na Ziemi. Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. 

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożone wyginięciem.

Światowy Dzień Pszczół to okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu. 

„Wśród nasion, które będą rozdawane pasażerom znajdują się specjalnie wybrane gatunki najpiękniejszych kwiatów polnych: koniczyny, maku, chabru, nagietka, słonecznika i wiele innych. Są to rośliny, które z jednej strony dadzą życiodajny pożytek pszczołom ale również będą cieszyć nasze oko przepięknymi kwiatami i niespotykaną feerią barw. Naprawdę warto zasiać naszą wyjątkową łąkę kwietną!” - mówi dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

 

Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

  • Posiej własną łąkę kwietną,
  • Zbuduj i postaw domek dla owadów,
  • Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne,
  • Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika;

 

 

Autorzy zdjęć: Ada Bończyk, Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie