CHMIEL I WIERZBA ROŚLINY MAŁO ZNANE, LECZ POWSZECHNIE UŻYWANE Drukuj
Kontrole stosowania środków ochrony roślin oraz kontrole fitosanitarne często powiązane są z uprawą tzw. roślin niszowych. Tak dzieje się w powiecie nowotomyskim gdzie uprawia się rośliny rzadko spotykane w Wielkopolsce, a chodzi tu o chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) i wierzbę amerykańską (Salix americana).
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.)- gatunek byliny z rodziny konopiowatych, to wieloletnia roślina użyteczna w wielu kierunkach przemysłu – głównie w browarniczym, ale również w kosmetycznym i farmaceutycznym. Uprawiane są jedynie odmiany żeńskie bo to one wytwarzają szyszki (chmiel jest rośliną dwupienną, tworzy również formy męskie). Ciekawostką odnośnie uprawy chmielu jest fakt, że roślina ta potrafi rosnąć w tempie nawet 2 milimetrów w ciągu 5 minut.
Wierzba – rodzaj drzew, krzewów lub płożących krzewinek z rodziny wierzbowatych. Obejmuje około 450–470 gatunków. Pędy wierzby wykorzystywane są m.in. w plecionkarstwie gdzie zastosowanie znajdują 4 gatunki, są to wierzba wiciowa, migdałowa oraz purpurowa a także sprowadzona w XIX wieku do Polski wierzba amerykańska – sadzonki tej rośliny zostały zasadzone w Nowym Tomyślu, a wyjątkowe wyroby z wikliny szybko stała się symbolem rozpoznawczym tego miasta.
Obecnie w powiecie nowotomyskim uprawia się chmiel na powierzchni ok 95 ha a wierzbę na ok 68 ha. Niestety powierzchnia corocznie ulega zmniejszaniu ze względu na rentowność produkcji. Mimo tak niewielkiego areału część produkcji trafia na rynek UE a także jest eksportowana do krajów trzecich.
Inspektorzy przeprowadzając takie kontrole często spotykają się z problemami nie występującymi na innych popularnych uprawach- mianowicie agrofagi występujące tylko na tych uprawach czy brak zarejestrowanych środków ochrony roślin do ich zwalczania.
Ponadto w trakcie takich kontroli można natknąć się również na niespodziewanych gości- w roku 2021 na BEASTIE THE BUG maskotkę Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin symbolizującą rozprzestrzeniające się po świecie organizmy kwarantannowe a obecnie na PESTY maskotkę promującą kampanię społeczną #PlantHealth4Life mającą na celu uświadomienie obywatelom Unii jak ważne jest zdrowie roślin w ich codziennym życiu.
Autor tekstu: P. Tomaszewski, Z. Stefańska, M. Piechowiak
Autor zdjęć: P. Tomaszewski
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie