17 Października 2024

BADANIA W KIERUNKU Ralstonia solanacearum Drukuj

Bakteria Ralstonia solanacearum jest sprawcą choroby zwanej śluzakiem. W naszym klimacie atakuje między innymi ziemniaka, pomidora, pelargonię, oberżynę, paprykę, ale także psiankę czarną czy psiankę słodkogórz.

Bakteria ta może rozprzestrzeniać się na kilka sposobów np. śluz bakteryjny może dostać się do otaczającej gleby, zanieczyszczając sprzęt rolniczy, może też być przenoszony przez owady. Może zimować w szczątkach roślin, nasionach lub wegetatywnych organach rozmnażania, takich jak bulwy.

Bakterie Ralstonia solanacearum mogą również przeżyć długi czas w wodzie, więc może być także przenoszona m.in. z wodą powodziową. Zanieczyszczenie wód powierzchniowych bakterią Ralstonia solanacearum jest bardzo groźne ponieważ w taki sposób bakteria ta może się rozprzestrzenić w sposób niekontrolowany na duże odległości. Zanieczyszczona woda może być, nieświadomie, używana do nawadniania plantacji upraw roślin żywicielskich, co może prowadzić do dalszego jej rozprzestrzeniania. Jak wspomniano wyżej, jednym z żywicieli tego agrofaga jest  psianka słodkogórz, w której bakteria może przezimować.

W wodzie powierzchniowej w Polsce po raz pierwszy bakterię Ralstonia solanacearum wykryto w  2022 roku w rzece Widawa w województwie dolnośląskim. W roku 2024 natomiast po raz pierwszy stwierdzono występowanie tej bakterii w rzece Warta na terenie województwa łódzkiego.

Na terenie województwa wielkopolskiego rzeka Warta ma około 369 km, z czego około 30 km płynie wzdłuż granicy z województwem łódzkim.  Na naszym terenie rzeka Warta zaczyna się od wypływu ze zbiornika Jeziorsko (powiat turecki) i płynie do miejscowości Muchocinek (powiat międzychodzki).

W ubiegłych latach na terenie naszego województwa koncentrowano się na pobieraniu prób wody z miejsc związanych z uprawą ziemniaków. Próby więc głównie były pobierane ze zbiorników/ stawów służących do nawadniania upraw, z cieków wód do których wylewna jest woda po procesach produkcji ziemniaków lub z oczyszczalni ścieków. Co roku z dopływów rzeki Warty oraz stawów przez nią zalewanych pobierane są próby wody i psianki.

W tym roku dotychczas pobrano 38 prób roślin psianki słodkogórz, w tym także rośliny z brzegów rzeki Warty (powiaty turecki, międzychodzki i obornicki). Ponadto pobrano 54 próby wody z wód powierzchniowych oraz 50 prób wody z innych ujęć, w tym także po raz pierwszy na terenie powiatu tureckiego pobrano  8 próbek wody ze zbiornika Jeziorsko oraz z pierwszego odcinak rzeki Warty w naszym województwie. Dotychczas w pobranych próbach bakterii Ralstonia solanacearum nie wykryto. Monitoring wód jest prowadzony corocznie, a w związku z istniejącym zagrożeniem zostanie on zintensyfikowany. W celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania bakterii na tereny uprawne zalecamy w kolejnych latach korzystanie z wód głębinowych.

 

Autor tekstu: Małgorzata Marciszak

Autorzy zdjęć: Andżelika Nawrocka, Michał Tomczak, Karolina Stępniak

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności