AGROMARSZ 2024 Drukuj
Wiosenne Targi Rolno Ogrodnicze w Marszewie na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Tegoroczna edycja odbyła się 14 kwietnia a wydarzenie to objęli swoim patronatem honorowym Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Na wystawie pojawili się specjaliści z zakresu rolnictwa oraz okoliczni mieszkańcy. W trakcie Targów można było zaznajomić się z nowościami z branży rolniczej oraz ogrodniczej, skorzystać z porad ekspertów, zobaczyć nowoczesne maszyny, nabyć rośliny do domu i ogrodu.
Stoisko informacyjno-edukacyjne Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, obsługiwali pracownicy Oddziału w Pleszewie, którzy odpowiadali na liczne pytania dotyczące zagadnień związanych z: rejestracją podmiotów uprawiających ziemniaki, prawidłowości prowadzenia dokumentacji oraz stosowania środków ochrony roślin. Inspektorzy Oddziału w Pleszewie przypominali także o obowiązku wpisu do Urzędowego Rejestru Podmiotów Profesjonalnych (URPP), który dotyczy m.in. :
- wszystkich producentów bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki uprawiających ziemniaki na powierzchni powyżej 1,5 ha, także tych wykorzystujących ziemniaki wyłącznie na własne potrzeby,
- producentów bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki, uprawiających ziemniaki na powierzchni poniżej 1,5 ha i wprowadzających przedmiotowe bulwy ziemniaka do obrotu.
Podmiotowi wpisanemu do URPP nadawany jest indywidualny numer rejestracyjny, którym posługuje się przy oznakowaniu bulw ziemniaków wprowadzanych do obrotu. Numer taki składa się z kodu kraju, dwucyfrowego kodu województwa, dwucyfrowego kodu powiatu oraz indywidualnego numeru producenta. Oznakowanie bulw ziemniaków może posiadać dowolną formę np. naklejki, etykiety i musi być umieszczone w sposób widoczny i trwały na opakowaniu przed wyprowadzeniem ziemniaków z gospodarstwa.
Mając na uwadze rozpoczynający się sezon wegetacyjny i kwitnienie roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających. Odwiedzających stoisko informowano, że nieprawidłowe wykonywanie zabiegów chemicznej ochrony roślin niesie zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy. Wykonując zabiegi należy w szczególności:
- stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania decyzją MRiRW,
- stosować środków ochrony roślin zgodnie z etykietą instrukcją stosowania,
- stosować preparatów bezpiecznych dla pszczół,
- nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych i chwastów,
- wykonywać zabiegów po oblocie owadów zapylających,
- przestrzegać okresów prewencji.
Odwiedzający stoisko otrzymywali saszetki z nasionami roślin miododajnych z dołączoną pszczelą zakładką do książek. Na najmłodszych czekały baloniki oraz kolorowanki z motywem pszczoły.
Autorzy tekstu: Anna Wilczura, Mateusz Parzyński
Autorzy zdjęć: Anna Wilczura, Edyta Kubiak, Wacław Biadała
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie