12 Maja 2023

12 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZDROWIA ROŚLIN W POZNANIU Drukuj

12 maja 2023 r. w Poznaniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, którego celem było przypomnienie jak ważne są rośliny dla ludzi i zwierząt oraz jak ważna jest ochrona zdrowia roślin. Z tej okazji WIORiN w Poznaniu wraz z Poznańskim Oddziałem Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu przygotował warsztaty pt. "Okiem inspektora WIORiN w Poznaniu" oraz grę terenową w Laboratorium. W atrakcjach wzięły udział dzieci z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Domu Opiekuńczo Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej w Poznaniu oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im Mieczysława Karłowicza. W tak wyjątkowym dniu odwiedziła nas także Pani Beata Maszewska - II Wicewojewoda Wielkopolski. Przybyłych gości witała także piękna pluszowa Pani Pszczoła - gość specjalny Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin i częstowała uczestników cukierkami.

Wizyta dzieci rozpoczęła się od oficjalnego powitania przez Panią Wicewojewodę oraz Zastępcę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Agnieszkę Sip.

 

Następnie, serię wykładów/warsztatów przeprowadziły Paulina Migdalską-Kustosik z Działu Ochrony Roślin i Nawozów oraz Maja Karpiel - główny specjalista w Oddziale w Poznaniu.

   

 

 

Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa tj. o trzech głównych kierunkach jej działania: kontroli uprawianych roślin od już od nasion, poprzez rosnące na plantacji rośliny, diagnozowanie atakujących ich chorób i szkodników oraz związane z tym stosowanie środków ochrony roślin, aż po bezpieczny i dobrej jakości plon. Dowiedziały się także jakie choroby zagrażają uprawom ziemniaka i na czym polega śledztwo ziemniaczane a także jak wyglądają kontrole nasienne oraz kontrole stosowania środków ochrony roślin.

Następnie, w Poznańskim Oddziale Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu odbyła się gra terenowa, w trakcie której dzieci w kolejnych pracowniach wykonywały działania, które na co dzień przeprowadzają diagności. Kierowały się wskazówkami i poleceniami wskazanymi na specjalnie przygotowanej na ten dzień "Karcie młodego diagnosty" a kolejne kierunki działania wyznaczały strzałki rozmieszczone w Laboratorium.

 

 

 

Gra terenowa zaczynała się w pracowni nematologii i entomologii, gdzie uczestnicy przesiewali próbki gleby, przemywali ją i szukali pod mikroskopem nicieni mątwika ziemniaczanego.

 

   

Następnie w szklarni do wykonania było wycięcie części przystolonowej ziemniaka i posadzenie wyciętych oczek w ziemi.

   

 

Dzieci nauczyły się rozpoznawać zdrowe i chore rośliny ziemniaka oraz pobierały liście do testu ELISA.

 

 

Kolejnym etapem gry wyznaczonym w karcie młodego diagnosty była pracownia wirusologii gdzie uczestnicy wycisnęli sok z liści ziemniaka a następnie nanieśli go na płytkę titracyjną.

 

     

 

 

 

Następnie, w pracowni bakteriologii dzieci nauczyły się rozpoznawać grzyby i bakterie, które wyrosły na pożywce agarowej, zobaczyły jak wyglądają bakterie bakteriozy pierścieniowej pod mikroskopem oraz dowiedziały się, które bakterie świecą w świetle UV.

 

 

 

Kolejnym punktem była wizyta w pracowni mykologii, gdzie pod mikroskopem dzieci rozpoznawały zarodniki grzybów, nauczyły się znajdować sorusa a także określały sposób tworzenia zarodników.

Na mecie Gry Terenowej, po sprawdzeniu wykonania wszystkich punktów programu, na Karcie młodego diagnosty przybijana była pieczątka.

 

 

Zdrowe rośliny zależą także od pszczół. Dzieci w trakcie wizyty w PIORiN w Poznaniu dowiedziały się co zagraża pszczołom i innym zapylaczom oraz jak możemy im pomóc. Jedną z możliwości wsparcia pszczół, jest wysianie łąki kwietnej, co w towarzystwie pluszowej pszczoły dzieci pięknie wykonały. Nasiona roślin miododajnych zostały wysiane na specjalnie przygotowanych poletkach.

 

Każda grupa przygotowała także dekoracyjny słój z nasionami, które zabrała do swojej szkolnej sali na pamiątkę wizyty w WIORiN w Poznaniu.

 

W trakcie zwiedzania dzieci dowiedziały się, że pracownicy PIORiN są swoistymi lekarzami roślin, którzy sprawdzają ich zdrowie na każdym etapie ich rozwoju a gdy roślina zachoruje, badana jest w Laboratorium, w celu zdiagnozowania choroby.

Na zakończenie spotkania rozdane zostały dyplomy uczestnictwa w warsztatach wraz z nagrodami oraz upominkami, a także zorganizowana została degustacja chipsów ziemniaczanych, które powstają z kontrolowanych przez WIORiN w Poznaniu ziemniaków.

 

Nie obyło się bez wspólnych zdjęć z Panią Wicewojewodą Beatą Maszewską oraz Gościem Specjalnym - Pluszową Panią Pszczołą.

 

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autorzy zdjęć: Zuzanna Osorio, Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie