PESTY w podróży – Pławniowice i Ralstonia solanaceraum Drukuj
W tym roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dołączyła do drugiej edycji kampanii #PlantHealth4Life. Jej organizatorem jest Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisja Europejska. Kampania społeczna rozpoczęła się w maju i potrwa do końca września. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Kampania ma nam uzmysłowić, jak bardzo szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko naturalne. To właśnie z tego powodu zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość.
Więcej informacji na temat kampanii:
https://www.gov.pl/web/piorin/startujemy-po-zdrowe-rosliny
https://www.efsa.europa.eu/pl/plh4l
Bohaterem kampanii jest maskotka o imieniu PESTY (ang. pest – agrofag, szkodnik) wysłana w podróż po różnych regionach Polski. Tym razem „szkodnik” z WIORiN w Katowicach zawędrował nad jezioro Pławniowice w województwie śląskim, aby skorzystać z pomocy w klubie żeglarskim (w trakcie negocjacje na stopień sternika motorowodnego ;). W piękny słoneczny dzień rozglądał się za psianką słodkogórz, będącą rośliną żywicielską i wskaźnikową dla bakterii Ralstonia solanaceraum, która jest agrofagiem kwarantannowym dla Unii Europejskiej i podlega obowiązkowi zwalczania.
Ralstonia solanaceraum jest bakterią groźną dla upraw ziemniaków, zupełnie niegroźną dla człowieka. Trafia do zbiorników wodnych i rzek z porażonych pól. Rośliny psianki rosną częściowo zanurzone w wodzie i bardzo łatwo ulegają zakażeniu przez Ralstonia solanaceraum. Badając monitoringowo rośliny i wodę, możemy wykryć bakterie, zanim zainfekują kolejne pola uprawne.
Jak groźna jest Ralstonia solanaceraum dla upraw, możesz dowiedzieć się więcej:
Inspektorzy WIORIN w Katowicach w 2023 roku pobrali 13 próbek roślin psianki rosnących nad zbiornikami wodnymi i rzekami województwa śląskiego. Pobrano też 146 próbek wody z tych akwenów do badań w kierunku obecności w nich bakterii Ralstonia solanaceraum. Wszystkie próbki dały wynik negatywny, a monitoring jest kontynuowany w bieżącym roku. Próbki pobieramy z wykorzystaniem specjalnych wysięgników, czerpaków, pontonów, motorówek i… dronów.
Inspektorzy ogromną część swojej pracy wykonują w „terenie” czyli na uprawach i w obiektach podmiotów prowadzących uprawę i obrót roślinami. Mają okazję bywać w różnych ciekawych miejscach naszego województwa. Tym razem chcemy pokazać zakątek województwa śląskiego, który odwiedził PESTY. Zapraszamy do odwiedzenia wsi Pławniowice, gdzie znajduje się otwarty do zwiedzania, imponujący urodą pałac Ballestremów z XVIII wieku w otoczeniu pięknego, starego parku.
więcej: https://www.slaskie.travel/poi/3108/zespol-palacowo-parkowy-ballestremow-w-plawniowica
Można też w okolicy skorzystać ze zwiedzania dla bardziej leniwych, podróżując statkiem po Kanale Gliwickim, łączącym Odrę z miastami Górnego Śląska i podziwiać infrastrukturę hydrotechniczną wybudowaną przed II Wojną Światową, przeprawiając się przez zabytki architektury – modernistyczne śluzy. Najważniejsze ze śluz mają wysokość ponad 10 m, a śluzowanie się, jest nie lada atrakcją.
więcej: https://slaskie.travel/rental/325819