10 Czerwca 2024

Bakteria Ralstonia solanacearum groźny agrofag kwarantannowy Drukuj

probówka z próbą wody na wysięgniku teleskopowym nad lustrem wody
pobranie próby wody
inspektor pobierający próbę roślin Solanum dulcamara na brzegu rzeki
pobranie próby...

Bakteria Ralstonia solanacearum wywołująca chorobę ziemniaków zwaną śluzakiem (brązowa zgnilizna lub brunatna zgnilizną ziemniaka) - dalej bakteria, poraża ponad 200 gatunków roślin. Następujące w Polsce zmiany klimatyczne sprzyjają rozwojowi choroby, gdyż optymalną temperaturą dla rozwoju bakterii jest +27°C. Najważniejszą rośliną żywicielską bakterii o znaczeniu gospodarczym, w uprawach której może ona wyrządzić największe szkody jest ziemniak. W związku z tym, że na obszarze woj. dolnośląskiego uprawy ziemniaków zajmują jedno z czołowych miejsc oraz biorąc pod uwagę wykrycia bakterii w wodach płynących (rzekach), które mogą stanowić źródło rozprzestrzeniania się bakterii na pola uprawne, WIORiN we Wrocławiu realizuje szeroko zakrojone działania kontrolne i monitorujące tego agrofaga. Pobierane są próby wód powierzchniowych (z rzek i zbiorników wodnych), a także próby ścieków z wytypowanych oczyszczalni ścieków i płynne odpady przemysłowe z zakładów zajmujących się przetwórstwem ziemniaka. Oprócz prób wody, inspektorzy pobierają także próbki roślin Solanum dulcamara (psianka słodkogórz), porastających brzegi rzek i zbiorników wodnych, w których to roślinach bakteria może przetrwać i się namnażać. Nadzorem WIORiN we Wrocławiu objęte są także plantacje roślin żywicielskich zlokalizowane w pobliżu zagrożonych wód, a w ramach działań planowane jest  pobranie do badań laboratoryjnych na obecność bakterii próby bulw ziemniaków.

WIORiN we Wrocławiu informuje na bieżąco podmioty, których rośliny mogłyby ucierpieć wskutek korzystania z zakażonych wód powierzchniowych o zasięgu rozprzestrzeniania się bakterii. Informacje nt. obszaru wyznaczonego obejmującego strefę porażenia, w skład której wchodzą zakażone odcinki rzek znajdują się na administrowanej przez WIORiN we Wrocławiu stronie https://piorin.gov.pl/wiorin/dolnoslaskie/  w zakładce Aktualności wojewódzkie. Producenci roślin zagrożonych, m.in. takich jak ziemniaki i pomidory powinni unikać pobierania wody z ww. odcinków rzek do nawadniania/opryskiwania/zraszania tych roślin.

WIORiN we Wrocławiu prowadzi również ścisłą współpracę z producentami rolnymi edukując ich w zakresie m.in. dróg rozprzestrzeniania się bakterii, która może przenosić się z bulwami ziemniaka, narzędziami, środkami transportu i glebą przylegającą do sprzętu używanego przy produkcji roślin żywicielskich.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do wszystkich podmiotów, które posiadają uprawy  roślin zagrożonych (ziemniaków i pomidorów) na plantacjach w pobliżu rzek  Odry, Widawy, Młynówki (dopływ Widawy), Ślęzy oraz Oławy, aby prowadzili regularne obserwacje upraw pod kątem objawów powodowanych przez bakterię. W przypadku ich zaobserwowania należy skontaktować się niezwłocznie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu (tel: 71 371 84 31 wew. 35, e-mail: dnf-wroclaw@piorin.gov.pl).

 

 

 

 


lista aktualności