Inspektor Pesty na tropie. W poszukiwaniu bakterii Xylella fastidiosa Drukuj
Tym razem Inspektor Pesty wyruszył na badania terenowe w poszukiwaniu niebezpiecznego agrofaga – Xylella fastidiosa, lustrując ozdobne rośliny, drzewka i krzewy na terenie Katowic. Bakteria ta jak dotąd nie została wykryta w Polsce, natomiast jest już notowana na terenie innych krajów Europy. Powoduje wiele poważnych chorób roślin takich jak: choroba Pierce’s na winorośli, fałszywa choroba brzoskwini (phony peach disease), oparzelina liści śliwy (plum leaf scald) oraz pstra chloroza cytrusów (citrus variegated chlorosis), a także oparzelina liści migdałowca (leaf scorch of almond) i drzew rosnących na terenach zurbanizowanych np. Ulmus sp. (wiąz), Quercus sp. (dąb), Platanus sycamore (amerykański platan zachodni), Morus sp. (morwa) i Acer sp. (klon). Patogen został stwierdzony już we Włoszech, intensywnie rozprzestrzeniając się w regionie Puglia, najpierw na drzewach oliwnych, gdzie spowodował poważne szkody w ich uprawie, a następnie na innych roślinach, głównie ozdobnych. Jego występowanie zostało również notowane m.in. w Portugalii, Hiszpanii oraz Francji.
Szczęśliwie misja poszukiwawczo-badawcza Inspektora Pesty zakończyła się pomyślnie – nie odnotowano występowania groźnego patogenu na lustrowanym terenie.
Więcej o bakterii Xylella fastidiosa: https://piorin.gov.pl/files/userfiles/giorin/publikacje/ulotki/x._fastidiosa_wyd.1.pdf
Zdjęcia: WIORiN Katowice, EPPO