24 Lipca 2024

Doniesienia z pól i ogrodów – śluzownica lipowa Drukuj

W pracy inspektora często spotykamy się z różnego rodzaju objawami obecności agrofagów. Podczas ostatniej kontroli w terenie zaobserwowaliśmy na liściach dębu larwy śluzownicy lipowej (Caliroa annulipes). Jest to mały owad należący do rodziny Pilarzowatych z rzędu Błonkoskrzydłe. Dorosłe osobniki osiągają około 7 mm długości, wyglądem nieco przypominają muchy, ich ciało jest całe czarne z wyjątkiem białych odnóży.

Samice śluzownicy składają pojedyncze jaja na spodniej stronie liści. Wylęgłe larwy osiągają długość do 12 mm, posiadają żółtawą głowę oraz przeźroczyste pokryte śluzem ciało, przez które widoczny jest trawiony pokarm. Żerują grupami, wyjadając miękisz na dolnej stronie blaszki liściowej. Przechodzą od 6 do 7 stadiów larwalnych. Po około 30 dniach od wylęgu larwy spadają do gleby, na powierzchni której budują kokon oraz przepoczwarczają się.

Osobniki dorosłe pojawiają się od maja do sierpnia (przechodzą trzy pokolenia w ciągu roku). Śluzownica jest szkodnikiem pospolitym w Polsce jak i w większości krajów Europy. Larwy spotkamy głównie na dębach i lipach, ale również na wierzbie, buku i brzozie.

Więcej o szkodniku i zwalczaniu:
https://www.ior.poznan.pl/897,sluzownica-lipowa

 

Tekst: Ewelina Janota

Zdjęcia: archiwum WIORiN Katowice, oddział w Gliwicach