Warsztaty "Las w szkle" Drukuj
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Roślin w dniu 15 maja 2024 r. w siedzibie WIORiN w Krakowie zorganizowane zostały warsztaty z tworzenia lasu w szkle.
Od dawna wiadomo, że przyroda od zawsze była bliska człowiekowi. Pomimo tego, że z upływem czasu oddaliliśmy się od niej nadal nie możemy bez niej żyć. To nasza codzienność i nasz dom. A my tę namiastkę mieliśmy okazję tworzyć pod okiem wspaniałej florystki Pani Magdaleny Płoskonki, która dzieląc się swoją wiedzą i długoletnim doświadczeniem w branży poinstruowała każdego uczestnika jak krok po kroku stworzyć kompozycję idealną. Idealną nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym bo cytując stare porzekadło: „zrób to sam” bez fachowego instruktażu dałoby wymierne korzyści. Aby w każdej chwili mieć bliski kontakt z naturą postaraliśmy się zakląć i zamknąć ją w szklanym słoiku, który wzbogaci wnętrze naszych czterech ścian.
Ale czym tak naprawdę jest Las w szkle? Czy łatwo go zrobić? Czym się charakteryzuje? Otóż las w szkle to potoczna nazwa kompozycji zamykanych w szklanym naczyniu, który w swojej kompozycji tworzy niepowtarzalny własny ekosystem, a poprawnie zrobiony posiada wachlarz zalet, które czynią go czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym na tle innych kompozycji. Zamknięcie go za pomocą nakrętki pozwala na stworzenie wewnątrz idealnego własnego mikroklimatu. Oprócz tego zamknięcie go uniemożliwia parowanie wody, a zatem krąży ona wciąż w słoiku, podobnie jak dzieje się to w makro skali na naszej planecie.
W zależności od temperatury może ona się skraplać na ściankach lub pozostawać w formie pary wodnej, jednak nie opuszcza ona naczynia. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób zapominalskich, którym uschła już niejedna roślinka. Dodatkowo, rośliny ograniczone rozmiarem słoika w naturalny sposób dostosowują się do posiadanych warunków, przez co często rosną wolniej niż zazwyczaj. Sprawia to, że nie musimy o nie tak często dbać, przycinać czy przesadzać, a przez długi czas cieszą nas one swoją estetyką. Dlatego też raz wykonany słoik może nam towarzyszyć przez wiele lat, w niemal niezmienionej formie. O walorach estetycznych nie ma co wspominać, trzeba je zobaczyć w naszej galerii.
A na okoliczność tego wyjątkowego wydarzenia powstał krótki wierszowany opis tego wydarzenia:
„ Jestem sobie inspektorek
Mam podłoży różnych worek
I roślinki w słoju mam
Kogo lubię temu dam
Kto dziś może i kto chce
Tworzył piękne lasy w szkle
Podłożami zasypane
By roślinki mieć zadbane
Raz keramzyt, węgiel, kwarc
Moi drodzy to nie żart
Każdy las swój stworzyć może
Ale ważne jest podłoże
Wszystko zatem wsypujemy
Profil gleby formujemy
Kiedy proces zakończymy
Wnet roślinki posadzimy
A zwieńczeniem dzieła tego
Dekoracja jest kolego
Aby cieszyć oczy swe
Twórzcie wszyscy...LASY W SZKLE!