10 Lipca 2023

Warsztaty dla uczniów klasy I-III Sz. P. nr 41 im. J. Kochanowskiego Drukuj

Warsztaty dla najmłodszych z zakresu zdrowia roślin

 

Pracownice Działu Nadzoru Fitosanitarnego WIORiN w Krakowie w dniach 12.06.2023 r., 13.06.2023 r. i 15.06.2023 r. przeprowadziły prelekcje połączone z warsztatami dla uczniów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 41 im. J. Kochanowskiego w Krakowie przy ul. Erazma Jerzmanowskiego 6, 30-836 Kraków.

Warsztaty dla najmłodszych prowadzone były pod hasłem "Chroniąc rośliny, chronisz życie". Hasło to w bardzo syntetyczny sposób wskazuje nam jak ogromne jest znaczenie roślin i ich zdrowia dla życia na Ziemi. To właśnie rośliny dostarczają tlen, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza i hałas, są doskonałym budulcem, źródłem energii i pożywienia zarówno dla ludzi jaki i zwierząt, a ponadto dostarczają cennych składników do produkcji kosmetyków, mieszanek ziołowych czy też leków. Rośliny z uwagi na walory estetyczne i krajobrazowe wpływają na otaczające nas środowisko kulturowe, a ich obecność w mieszkaniach, domach i miejscach pracy pozytywnie oddziaływuje na jakość  życia.

Warsztaty edukacyjne rozpoczęły się od rozwiązania przez dzieci rebusów, pod którymi kryły się kolejno hasła: PIORiN, Rośliny, Witaminy. Słowem wstępu Pani Monika Sadowska starsza specjalistka DNF WIORiN w Krakowie opowiedziała o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, o roli jaką spełnia oraz o zadaniach jakie na co dzień wykonuje Inspekcja. Następnie przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą znaczeniu roślin w codziennym życiu człowieka, zwróciła uwagę jak ważna jest ochrona naturalnych siedlisk roślin, ochrona zapylaczy oraz owadów pożytecznych. Na zakończenie prezentacji Pani Monika Sadowska omówiła kwestię przemieszczania roślin na terenie Unii Europejskiej i ich paszportowania oraz zakazu wprowadzania szkodników i chorób roślin do Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że tylko banany, orzechy kokosowe, daktyle, ananasy i duriany mogą być wprowadzane do UE bez świadectwa fitosanitarnego. W drugiej części spotkania uczniowie mogli zapoznać się z nasionami wybranych roślin użytkowych i obejrzeć je nie tylko tzw. gołym okiem, ale również w powiększeniu pod binokularami. Uczniowie chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi skojarzeniami na temat wyglądu i budowy nasion. Mieli oni również możliwość zobaczenia jak wyglądają prawidłowo wystawione paszporty roślin i w jakiej formie mogą one towarzyszyć przemieszczanym roślinom. Dla dzieci przygotowane zostały szablony roślin, owoców i warzyw do kolorowania, wykreślanki i krzyżówki. Na zakończenie warsztatów każdy z uczniów otrzymał przygotowany zestaw ulotek, kolorowe zakładki oraz naklejki.


lista aktualności