25 Września 2023

Posiedzenie Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Powiatu w Myślenicach Drukuj

Inspektorzy WIORiN w Krakowie Oddział w Myślenicach na zaproszenie przewodniczącego KRPiRP, w dniu 18 września 2023 roku wzięli udział w posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Promocji i Rozwoju Powiatu, w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

W trakcie swojego wystąpienia omówione zostały zagadnienia związane z działalnością Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w tym kontrole z zakresu fitosanitarnego, ochrony roślin, nawozów oraz nasiennictwa.

Inspektorzy zwrócili szczególną uwagę na występowanie i szkodliwość organizmów kwarantannowych oraz na obowiązek ich zwalczania. Omówiono sposoby postępowania mające na celu zwalczanie bakteriozy pierścieniowej ziemniaka – choroby wywołanej przez bakterię Clavibacter sepedonicus i śluzaka  (Ralstonia solanacearum). Przedstawiono zasady przemieszczania ziemniaków na terytorium Polski oraz do innych państw członkowskich UE, a także obowiązek ich znakowania i paszportowania.

W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące sprzedaży roślin przez internet oraz przedstawiano przepisy odnoszące się do paszportowania roślin w oparciu o Rozporządzenie 2016/2031.

Inspektorzy omówili również kwestie dotyczące nadzoru nad spełnieniem przez nawozy oraz środki wspomagające uprawę roślin wymagań jakościowych, deklarowanych przez producenta lub importera - pobieranie prób u producentów.

Inspektorzy zwrócili szczególną uwagę na  działania  w ramach europejskiego zielonego ładu, a co za tym idzie  zmniejszenie o połowę chemizacji rolnictwa poprzez ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów do 2030 roku. Omówiono szczegółowo stopniowe wycofywanie z obrotu poszczególnych substancji aktywnych środków ochrony roślin i wiążącą się z tym trudną sytuacją producentów rolnych w ochronie upraw przed chorobami i szkodnikami.

Poruszono zagadnienia dotyczące zakupu tylko oryginalnych środków ochrony roślin, które mają zezwolenie MRiRW oraz o sposobach zapobiegnia nieprawidłowościom w stosowaniu środków ochrony roślin, które skutkować mogą wykryciem niedozwolonych substancji chemicznych w płodach rolnych.

Podkreślony został również obowiązek posiadania szkoleń z zakresu stosowania środków ochrony roślin, okresowego potwierdzania sprawności technicznej sprzętu do stosowania w/w środków oraz prowadzenie ewidencji zabiegów przez profesjonalnych użytkowników i przechowywanie go przez okres co najmniej 3 lat.

Uczestnikom spotkania na zakończenie przekazane zostały ulotki informacyjne dotyczące działalności WIORIN, zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka, uproszczenia zasad przemieszczania ziemniaków z Polski do Innych Państw UE oraz zakupu tylko oryginalnych środków ochrony roślin z legalnych punktów sprzedaży.


lista aktualności