16 Maja 2024

Niebezpieczna substancja czynna w rękach nieświadomych użytkowników Drukuj

 

Na polskim rynku ogólnodostępne są środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie niezwykle niebezpieczną substancję czynną – fosforek glinu. Fosforek glinu w kontakcie z wilgocią atmosferyczną (cząsteczkami wody) wytwarza gaz – fosforowodór, który jest bardzo groźny, ponieważ już niewielka jego ilość powoduje silne działanie toksyczne u ludzi i zwierząt. Zagrożenie potęguje fakt, że fosforowodór jest niewidoczny i bezzapachowy dla człowieka.

Fosforek glinu można znaleźć w  różnych środkach ochrony roślin. Są to środki owadobójcze przeznaczone do dezynsekcji ziarna zbóż lub materiału siewnego w magazynach oraz gryzoniobójcze do zwalczania kretów i karczowników. Najpopularniejszymi są produkty sprzedawane pod nazwą „Quickphos”. Całą listę dostępnych preparatów można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie wpisując w oknie wyszukiwarki „fosforek glinu”.

Wszystkie środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie fosforek glinu posiadają w etykiecie zapis „środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji”. Należy podkreślić, że użytkownik profesjonalny to osoba, która stosuje środki ochrony roślin w celach innych niż własne niezarobkowe potrzeby (np. rolnicy, firmy świadczące usługi w zakresie wykonywania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin). Oznacza to, że takich środków nie można stosować amatorsko wokół domostw, a rolnicy bądź usługodawcy chcący je zastosować muszą wcześniej ukończyć szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.

Przed każdym użyciem któregokolwiek z powyższych preparatów należy bezwzględnie zapoznać się i postępować zgodnie z treścią jego etykiety. Użycie ich obarczone jest wieloma zasadami bezpieczeństwa podczas stosowania, przechowywania i usuwania.

Stosowanie środka ochrony roślin niezgodnie z zapisami etykiety stanowi wykroczenie w rozumieniu ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 630.) i podlega karze grzywny.

            Wiele osób nieświadomych skali zagrożenia i konsekwencji dokonuje zakupu w/w preparatów. Stosując je samodzielnie stwarzają zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska.

Pamiętajmy, że podczas zakupu środków ochrony roślin w sklepach stacjonarnych oraz poprzez portale internetowe należy zachować ostrożność i zwracać szczególną uwagę na zapisy etykiet poszczególnych preparatów.


lista aktualności