20 Maja 2024

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin podczas szkolenia Better Training for Safer Food w Krakowie Drukuj

Podczas kolejnej edycji kursu szkoleniowego organizowanego przez Komisję Unii Europejskiej o tematyce „Zrównoważone stosowanie pestycydów ze szczególnym uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin w sadach jabłoniowych” mającego na celu poprawę zrozumienia koncepcji integrowanej ochrony roślin i jej schematów i zmierzającego w kierunku opracowania kryteriów oceny wdrażania integrowanej ochrony roślin na poziomie gospodarstwa w dniu 8 maja 2024 r. dzięki uprzejmości organizatorów niniejszego przedsięwzięcia mieliśmy okazję do przekazania najważniejszych informacji związanych z ideą powstania Międzynarodowego Dnia Roślin. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin (IDPH), aby podnieść globalną świadomość na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może pomóc w wyeliminowaniu głodu, zmniejszeniu ubóstwa, ochronie różnorodności biologicznej i środowiska oraz pobudzeniu rozwoju gospodarczego. Dzień ten jest kluczowym dziedzictwem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020. Wszyscy doskonale wiemy, że los roślin determinuje los wszystkich ludzi na świecie.

Podążając za słowami Organizacji Narodów Zjednoczonych: „Rośliny to życie" – jesteśmy od nich zależni w 80 procentach pożywienia, które spożywamy i 98 procentach tlenu, którym oddychamy. Jednak międzynarodowe podróże i handel są związane z wprowadzaniem i rozprzestrzenianiem się szkodników roślin. Inwazyjne gatunki szkodników są jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej i zagrażają delikatnej sieci życia, która podtrzymuje naszą planetę. Szkodniki i choroby są również związane z rosnącymi temperaturami, które tworzą nowe nisze dla szkodników do zasiedlania i rozprzestrzeniania się. W związku z tym może wzrosnąć stosowanie pestycydów, co szkodzi owadom zapylającym, naturalnym wrogom szkodników i organizmom kluczowym dla zdrowego środowiska. Ochrona zdrowia roślin ma zasadnicze znaczenie poprzez promowanie praktyk przyjaznych dla środowiska, takich jak integrowana ochrona roślin. Międzynarodowe normy dotyczące środków fitosanitarnych (ISPM) w handlu pomagają również zapobiegać wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się agrofagów roślin w wymiarze transgranicznym. Każdego roku ponad 240 milionów kontenerów przemieszcza się między krajami, przewożąc towary, w tym produkty roślinne, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego. Ponadto około 80 procent przesyłek w handlu międzynarodowym zawiera drewniane materiały opakowaniowe, co stanowi drogę przenoszenia szkodników. W rezultacie szkody wyrządzone przez inwazyjne gatunki szkodników powodują globalne straty gospodarcze w wysokości około 220 mld USD rocznie. Ochrona zdrowia roślin w wymiarze transgranicznym ma zasadnicze znaczenie poprzez promowanie globalnej współpracy i międzynarodowych standardów, takich jak Międzynarodowe Standardy dla Środków Fitosanitarnych (ISPM). Innowacyjne rozwiązania, takie jak elektroniczna certyfikacja fitosanitarna (ePhyto), usprawniają ten proces, sprawiając, że handel jest szybszy i bezpieczniejszy.

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin 2024 wzywa wszystkich do podnoszenia świadomości i podejmowania działań w celu utrzymania naszych roślin w zdrowiu oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywności i bezpiecznego handlu na rzecz zrównoważonych gospodarek i źródeł utrzymania”.

Wszyscy uczestnicy kursu obejrzeli krótki film https://youtu.be/tgyo9tg9o_s?si=HpPUz01XYzk5nZzl będący zwieńczeniem i kwintesencją naszego bytu, a ponieważ były to osoby pochodzące z różnych krajów UE i krajów kandydujących ten ogromnie ważny dzień był w istocie (nie tylko w nazwie :) Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin.

 

PAMIĘTAJMY O ROŚLINACH  I ICH WARTOŚCI KAŻDEGO DNIA!!!


lista aktualności