16 Maja 2024

II edycja szkolenia w ramach Better Training For Safer Food w Małopolsce! Drukuj

W dniach od 6-9 maja 2024 r. w stolicy małopolski odbyła się kolejna edycja cyklu szkoleń BTSF o tematyce „Zrównoważone stosowanie pestycydów ze szczególnym uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin w sadach jabłoniowych”. To kolejny kurs szkoleniowy Komisji Europejskiej mający na celu poprawę zrozumienia koncepcji integrowanej ochrony roślin i jej schematów, zmierzający w kierunku opracowania kryteriów oceny wdrażania integrowanej ochrony roślin na poziomie gospodarstwa. Czasy w jakich przyszło nam egzystować stawiają coraz to nowsze wyzwania dzisiejszemu rolnictwu. Poza podstawowym czynnikiem jakim jest wyprodukowanie odpowiedniej ilości żywności najważniejszym aspektem jest jej zdrowie, bezpieczeństwo oraz produkowanie jej w sposób przyjazny dla środowiska. Intensyfikacja produkcji polegająca m.in. na stosowaniu w dużych ilościach środków ochrony roślin generuje zanieczyszczenie. Wprowadzenie ich do „codziennego” użycia stwarza mylne wrażenie uzyskania lepszego plonu oraz zwalczenia organizmów szkodliwych dla upraw. Odpowiedzią na uzyskanie wysokich plonów uwzględniających ochronę zasobów środowiska naturalnego jest integrowana ochrona roślin. Jej założeniem jest stosowanie chemicznych środków ochrony roślin tylko wtedy, gdy plony roślin są zagrożone, a inne metody ochrony roślin nie są w stanie zmniejszyć tego ryzyka. Wdrożenie integrowanej ochrony roślin wymaga od producenta: znajomości i umiejętność rozpoznawania organizmów szkodliwych i wyrządzanych przez nie szkód, znajomości ich biologii, okresów wschodu stadiów powodujących uszkodzenia roślin oraz wpływu warunków atmosferycznych na rozwój agrofagów, znajomości pożytecznej fauny, naturalnych wrogów, drapieżników i pasożytów szkodników, ich biologii, zdolności identyfikacji i wielkości populacji, znajomości wymagań glebowych, klimatycznych i agrotechnicznych dla optymalnego wzrostu roślin, znajomości metod przewidywania, kiedy pojawią się szkodniki, prawidłowej oceny ich dotkliwości i liczebności oraz ryzyka dla upraw, a także znajomości dopuszczalnych progów ekonomicznej szkodliwości (jeżeli zostały określone) oraz metod profilaktycznych ograniczających rozwój chorób i szkodników. Narzędzia stosowane w integrowanej ochronie roślin to:

  • metodyki integrowanej ochrony roślin stanowią zbór podstawowych zagadnień niezbędnych do planowania ochrony rośni zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin,
  • progi ekonomicznej szkodliwości patogenów – progi te określają, kiedy stosowanie chemicznej ochrony roślin staje się ekonomicznie opłacalne,
  • systemy wspomagania decyzji w ochronie roślin– systemy te, bazując na znajomości biologii organizmów szkodliwych, wskazują optymalny termin wykonania chemicznych zabiegów ochrony roślin.

Obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin wynika z postanowień art. 14 dyrektywy 2009/128/WE oraz rozporządzenia nr 1107/2009. Artykuł 55 rozporządzenia nr 1107/2009/WE stanowi, że środki ochrony roślin muszą być stosowane właściwie. Właściwe stosowanie środków ochrony roślin to przede wszystkim przestrzeganie ogólnych zasad integrowanej ochrony roślin. Wszystkie powyższe aspekty dotyczące prawodawstwa, jego weryfikacji i metod wdrażania w małopolskim regionie zostały szczegółowo omówione przez Kierownika WIORiN w Krakowie Oddziału w Bochni Pana Dariusza Woźniaka, który przygotował prezentację dotyczącą  integrowanej ochrony roślin w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem uprawy jabłoni i gruszy i w dniu 8 maja 2024 r. przedstawił ją przed wszystkimi uczestnikami pochodzącymi z różnych krajów UE oraz krajów kandydujących.

Następnie  odbyła się wizyta studyjna w gospodarstwie sadowniczym specjalizującym się w uprawie jabłoni i gruszy zlokalizowanym na terenie  powiatu krakowskiego na terenie Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Wspaniale utrzymane i usytuowane gospodarstwo sadownicze jak i sam właściciel Pan Sławomir Adamek – osoba z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem szczegółowo opowiadał o swojej codzienności i udzielał wyczerpujących odpowiedzi na bardzo liczne pytania zainteresowanych. Wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować tłoczonych soków własnej produkcji i przepysznej szarlotki. Wszyscy z uśmiechem na twarzy podziękowali za wizytację.

My również serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy do wrót małopolski kolejny raz!!!


lista aktualności