19 Października 2020

Dzień chleba Drukuj

Chleb niejedno ma imię..

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Chleba. Chleb od tysięcy lat jest podstawowym elementem naszych posiłków, ale spełnia też ważną rolę w obrzędach wielu kultur. Jest znany od „zawsze”, lubiany od „zawsze”  i spożywany „od zawsze”. Tak naprawdę nikt nie zastanawia się nad jego historią. A może w tym jego wyjątkowym dniu – warto!

Samo słowo „chleb” jest prawdopodobnie pochodzenia praindoeuropejskiego. Początkowo wcale nie przypominał pięknych, aromatycznych bochenków, które znajdujemy na sklepowych półkach. Raczej przypominał konsystencją pastę będącą mieszaniną różnych zbóż. Jak wiemy „apetyt rośnie w miarę jedzenia” więc i nasz chleb poddawano swoistej ewolucji. Zaczęto eksperymentować z proporcjami składników i tak już w średniowieczu zaczęły powstawać pierwsze piekarnie. Zaczęła się istna chlebowa rewolucja! Zaczęły powstawać pierwsze urządzenia do mieszania chleba, maszyny do jego krojenia a kilkanaście lat później pod koniec lat 30 ubiegłego wieku powstała firma La Lorraine, która stała się w krótkim czasie liderem branży piekarniczej. Na liście produktów tradycyjnych  w kategoriach „wyrobów piekarniczych i cukierniczych” znajduje się cała masa rodzajów tego wyjątkowego w dziejach odkrycia  np.: chleb inwałdzki, jurajski, męciński, orawski na liściu kapusty, swojski, bobowski, prądnicki, podegrodzki, żytni gruszowski, siedliszowski, świąteczny.

Na fotografii w koszyczku widzimy kukiełki lisieckie –  pieczywo ściśle związane z Krakowem i jego okolicami, wrzecionowatego kształtu, o których historiograf Krakowa Ambroży Grabowski w „O życiu codziennym w dawnym Krakowie” pisze w sposób następujący: „…inny rodzaj pieczywa, który później upadł, bo może temu lat dopiero 10 lub 12, były kukiełki z pod Panny Maryi, z powodu, że je sprzedawano na cmentarzu tego kościoła…Były pszeniczne, białe i pulchne, wierzchnia skórka pociągnięta żółtkiem jaj, posypana czarnuszką. Smak ich był przewyborny, szczególniej z masłem.”

Zapraszamy do Krakowa na kukiełkę z masłem 😊


lista aktualności