10 Września 2021

Czy rozgwiazda może występować w lesie ? Drukuj

Okratek australijski (kwiatowiec australijski)

Clathrus archeri (Berk.) Dring

Podczas niedzielnego, popołudniowego spaceru w lesie na Górze Pasierbieckiej inspektor WIORiN w Krakowie Oddział w Nowym Sączu natknął się na widocznego na  zdjęciu grzyba.

Jak sama nazwa wskazuje organizm ten przywędrował do nas z kontynentu Australijskiego, gdzie został oznaczony  po raz pierwszy w 1859 roku. Pierwotne miejsce jego występowania do Australia, Nowa Zelandia, Tasmania, Mauritius, Archipelag Malajski oraz Afryka południowo-wschodnia. Stamtąd grzyb rozprzestrzenił się na obydwa kontynenty amerykańskie, Azję oraz Europę. W Polsce okratka zaobserwowano po raz pierwszy w 1975 roku w okolicach Biłgoraju. Obecnie występuje w około stu lokalizacjach na południu kraju.

Kwiatowiec australijski należy do rodziny sromotnikowatych (Phallaceae).

Na początku owocnik grzyba przypomina jajo.

                TG/G 8.08.2021

Stąd potoczna nazwa tego stadium rozwojowego: jaja węża, czarcie jaja. Po pęknięciu osłonek jaja wysuwa się z niego receptakl o kształcie banana. Po dojrzeniu pęka on rozdzielając się na 4 – 6 ramion. Są one czerwone a od wnętrza pokryte lepką masą czarnych zarodników wydzielających zapach padliny. Jest to przystosowanie do roznoszenia zarodników przez muchy.

Gwiaździste stadium rozwojowe okratka nosi różne nazwy lokalne na całym świecie. W Wielkiej Brytanii nazywany jest Palcami Diabła. W niektórych stanach USA nazywa się go śmierdzącą ośmiornicą.


lista aktualności