Informacja dotycząca sposobu składania i rozpatrywania petycji
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. , poz. 870).
- Zarządzenie Nr 7/2015 Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie z dnia 3 września 2015 r. w sprawie organizacji przyjmowania skarg, wniosków i petycji.
Petycje:
Petycje składa się do organów właściwych.
Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
O tym, czy pismo jest petycją, decyduje treść żądania, a nie jego forma zewnętrzna.
Tryb zgłaszania:
- Petycje mogą być wnoszone w formie pisemnej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Petycje nie mogą być wnoszone telefonicznie.
Petycja powinna zawierać:
- oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję;
- wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów;
- oznaczenie adresata petycji;
- wskazanie przedmiotu petycji.
Petycje nie zawierające imienia i nazwiska (oznaczenia podmiotu) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpatrzenia.
Petycja może zawierać zgodę na ujawnienie na stronie internetowej organu danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję.
Dane adresowe do wnoszenia petycji:
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie, ul. Kołobrzeska 11, 10-444 Olsztyn, Faks 89 534 36 23, e-mail wi-olsztyn@piorin.gov.pl, skrzynka ePUAP
Opłaty:
Wniesienie petycji oraz późniejsze jej rozpatrzenie zwolnione jest z opłat skarbowych.
Termin odpowiedzi:
- Załatwianie petycji następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy.
- W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od rozpatrującego petycję, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej niż do 6 miesięcy od złożenia petycji.
- W przypadku nie załatwienia sprawy w tym czasie, wnoszący petycję zostaje powiadomiony o przyczynach zwłoki oraz o nowym terminie jej rozpatrzenia.
- Adresat petycji, który jest niewłaściwy do jej rozpatrzenia, przesyła ją niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, do podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji, zawiadamiając o tym równocześnie podmiot wnoszący petycję
- Na stronie internetowej urzędu zamieszczane są następujące informacje dotyczące petycji:
skan petycji, data jej złożenia, imię i nazwisko lub nazwa podmiotu, który złożył petycję, o ile wyraził on na to zgodę, informacje o przebiegu postępowania w sprawie rozpatrywania petycji oraz informacja o sposobie załatwienia petycji.
Tryb odwoławczy:
Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.