Uwaga! Nowe przepisy fitosanitarne UE! Opiętek jesionowiec (Agrilus planipennis Fairmaire) Drukuj
W ostatnim czasie w państwach trzecich położonych blisko granic Unii odnotowywane są pojawy Agrilus planipennis (Opiętek jesionowiec), co spowodowało konieczność wprowadzenia środków zapobiegających zadomowieniu i rozprzestrzenianiu się tego chrząszcza na terytorium Unii w odniesieniu do roślin, drewna i kory gatunku Chionanthus virginicus L. (śniegowiec wirginijski) i rodzaju Fraxinus L. (jesion).
6 lutego 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/434 z dnia 5 lutego 2024 r. w sprawie środków zapobiegających zadomowieniu i rozprzestrzenianiu się Agrilus planipennis Fairmaire na terytorium Unii. W Polsce i innych krajach UE Agrilus planipennis podlega obowiązkowi zwlczania jako agrofag priorytetowy.
Opiętek jesionowiec (Agrilus planipennis Fairmaire) jest chrząszczem z rodziny bogatkowatych (Buprestidae) o długości 8,5-14 mm, ciele wąskim, wydłużonym, barwy niebieskozielonej z metalicznym połyskiem. Ma gładką powierzchnię ciała z delikatną mikrorzeźbą. Głowa jest nieco szersza od przedplecza, spłaszczona, a czułki zbliżone długością do szerokości głowy. Larwy tego chrząszcza są beznogie, białokremowe, z silnie rozwiniętym przedtułowiem i brązową głową wciśniętą w przedtułów, długości 26-32 mm.
Chrząszcze uszkadzają liście drzew a larwy żerują w drążąc długie serpentynowate korytarze w kambium i bielu. Żerowanie tego szkodnika przyczynia się do żółknięcia oraz opadania liści, usychania gałęzi, a z czasem zamierania drzew.
Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadza kontrole występowania tego agrofaga na otwartej przestrzeni, na obszarach naturalnych i miejskich, na terenie przystanków i postojów przy głównych drogach, szlakach transportowych, a także w szkółkach, centrach ogrodniczych, ośrodkach handlu, tartakach drewna liściastego oraz w innych odpowiednich miejscach stosując pułapki feromonowe. Prosimy nie dotykać i nie usuwać i nie przemieszczać tych pułapek.
Zainteresowanych Państwa odsyłamy do zapoznania się zarówno z treścią wspomnianego rozporządzenia jak i z broszurą informacyjną opracowaną przez PIORiN dotyczącą tego agrofaga https://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/a._planipennis.pdf