13 Listopada 2024

UWAGA! BEZPIECZNE STOSOWANIE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN Drukuj

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie przypomina, że stosowanie środków ochrony roślin nie może stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.  

Profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin, który planuje chemiczną ochronę roślin musi w szczególności pamiętać o przestrzeganiu poniższych zasadach.

  

1. Integrowana ochrona roślin!  

 Użytkownicy profesjonalni, stosujący środki ochrony roślin są zobligowani uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin. Producent rolny przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin powinien wykorzystać wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami aby ograniczyć stosowane pestycydy. Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być również poprzedzone działaniami monitoringowymi w uprawie oraz podparte odpowiednimi instrumentami naukowymi i doradztwem. Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest również ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu. W szczególności dotyczy to owadów zapylających
i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

 

2. Stosuj tylko zarejestrowane środki ochrony roślin i zgodnie z etykietą!

 Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ochrona-roslin. Na stronie Ministerstwa udostępnione są również etykiety środków, których zapisów należy bezwzględnie przestrzegać.

 

3. Środki ochrony roślin kupuj wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców!

Środki ochrony roślin należy nabywać wyłącznie od przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia takiej działalności i nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków udostępniony jest na stronie internetowej WIORiN właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Środków ochrony roślin nigdy nie należy kupować np.: na straganie,
z bagażnika samochodu, z zagranicy oraz z nieznanych źródeł w Internecie. Oferowane do sprzedaży preparaty muszą być w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta środka musi być sporządzona w języku polskim. 

 

4. Przestrzegaj warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin!

Użytkownicy profesjonalni muszą przestrzegać wymogów określonych
w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin tj. m.in. zachowywać minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów. Na terenie otwartym środki ochrony roślin można stosować, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.

 

5. Obowiązkowe szkolenia!

Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów. Pamiętaj, że stosowanie fumigantów wymaga ukończenia specjalistycznego szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji!

 

6. Obowiązkowe badanie i kalibracja sprzętu do stosowania środków ochrony roślin!

Na posiadaczach sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin, stwarzającego szczególne zagrożenie, w tym m.in. opryskiwaczy, ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Aby zapewnić prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin do zabiegów można używać wyłącznie sprzętu sprawnego technicznie oraz prawidłowo skalibrowanego. 

 

7. Dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin!
 

Użytkownik profesjonalny jest zobligowany również do prowadzenia i przechowywania przez okres 3 lat dokumentacji dotyczącej stosowanych środków ochrony roślin.
W dokumentacji należy zanotować nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania
i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin oraz wskazać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

 

Użytkownik profesjonalny środków ochrony roślin w przypadku braku ważnego szkolenia i/lub przebadanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przed rozpoczęciem chemicznej ochrony roślin powinien uzupełnić kwalifikacje i/lub poddać badaniom sprzęt w jednostkach do tego uprawnionych.

   

Rejestry przedsiębiorców i podmiotów prowadzących działalność w zakresie: 

  • prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin,
  • potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin,
  • wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, 

udostępnione są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w Olsztynie pod adresem https://piorin.gov.pl/wm-rejestry/.


lista aktualności