28 Lipca 2023

Uprawa ekologiczna pszenicy samopsza Drukuj

W dniu 4 lipca 2023 w miejscowości Gnatowo odbyło się szkolenie organizowane przez Warmińsko Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kętrzynie pt.” Uprawa pszenicy ekologicznej samopszy z zastosowaniem środków firmy PROBIOTIC”, w której uczestniczyli pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Oddział powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego w Kętrzynie.

 

Uprawa ekologicznej pszenicy samopszy jest związana z rolnictwem ekologicznym, które dąży do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko poprzez zastosowanie naturalnych metod produkcji. Samopsza jest jedną z pierwszych odmian pszenicy, która została udomowiona. Szacuje się, że zboże to uprawia się od ok. 9  tysięcy lat. Obecnie uprawa samopszy jest charakterystyczna dla Kaukazu oraz w niewielkich ilościach we Francji, Włoszech, Indiach i Turcji. W naturze występuje na terenie Iranu, Afganistanu, Azji Mniejszej, na Bałkanach i na Krymie. W Polsce powoli zaczyna się uprawiać to zboże, przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

 

Siew zimowy powinien być wykonany do połowy września. Normą wysiewu jest 100 ziarniaków (kłoski) na m2, co daje wielkość od 120 - 230 kg na hektar. Należy wysiewać na głębokość od 3 do 6 cm. Im lżejsza gleba, tym siew powinien być głębszy. Jest to konieczne, ponieważ kłoski potrzebują wystarczającej  wilgoci do kiełkowania. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej uprawy pszenicy, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, ochrona przed szkodnikami i chorobami. W rolnictwie ekologicznym preferowane są naturalne metody kontroli szkodników i chorób, takie jak stosowanie naturalnych preparatów owadobójczych i stosowanie roślin pułapkowych.

 

Zaletą samopszy jest to, że nie wymaga kosztownego nawożenia. Doskonale rozwija się na glebach ubogich w substancje organiczne i wykazuje dużą odporność na grzyby i szkodniki. Argumentem za uprawą prastarych zbóż jest coraz niższa opłacalność tradycyjnej pszenicy. Taka uprawa rozwija się także w Niemczech, a zapotrzebowanie na takie produkty stale rośnie.

 

Samopsza najczystszą odmianą pszenicy. Jej ziarna są o połowę mniejsze niż pszenicy zwyczajnej. Cenioną właściwością samopszy jest to, że jest dobrym źródłem białka, błonnika, żelaza, tiaminy i witamin z grupy B. Zawiera w sobie luteinę i beta-karoten, które pomagają chronić oczy, np.: zapobiega starzeniu się plamki ocznej. Zawiera też błonnik i ma najmniej alergenów. Warto zaznaczyć, że w tym zbożu znajduje się mniej glutenu co w pszenicy zwyczajnej.  Zboże ma w sobie sporo kwasów fenolowych, co sprawia, że wzrasta moc antyoksydacyjna diety i maleje ryzyko chorób takich jak: miażdżyca, choroby serca i nowotwory.


lista aktualności