Szkolenie chemizacyjne rolników z powiatu oleckiego Drukuj
Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Oddziału powiatu oleckiego w Olecku 26 marca 2024 r. uczestniczyli w szkoleniu uzupełniającym w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie. Spotkanie zostało zorganizowane w Urzędzie Miasta w Olecku przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie Oddział w Olecku. Pracownicy WIORiN Oddziału powiatu oleckiego w Olecku poinformowali uczestników spotkania o obowiązujących przepisach oraz szczególną uwagę zwrócili na bezpieczne stosowanie chemicznej ochrony roślin które powiązane jest z przestrzeganiem przez profesjonalnego użytkownika środków ochrony roślin warunków tj.:
· stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin;
· stosowanie tylko zarejestrowanych środków ochrony roślin;
· dokonywanie zakupów środków ochrony roślin wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców;
· aplikacja środków ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety;
· przestrzeganie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin;
· posiadanie aktualnego szkolenia;
· posiadanie sprawnego techniczne oraz skalibrowanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin;
· dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.
Stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami oraz nieprzestrzeganie minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka ochrony roślin może powodować:
· przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin i/lub;
· występowanie pozostałości niedopuszczonych środków ochrony roślin w zebranych płodach rolnych.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie stosowania środków ochrony roślin stosuje sankcje karne wynikające z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, a w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów może zostać wydana np. decyzja zakazująca stosowania środków ochrony roślin do czasu ukończenia szkolenia podstawowego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin, które mogą mieć wpływ na przekroczenia norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności PIORiN informuje Państwową Inspekcję Sanitarną. Inspekcja prowadzi również współpracę z ARiMR i stwierdzone nieprawidłowości mogą mieć duży wpływ na wysokość wsparcia wypłacanego przez Agencję.