Pobieranie prób wody i roślin Solanum dulcamara Drukuj
Pobieranie prób wody i części korzeniowych rośliny Solanum dulcamara ma na celu wykonanie badań na obecność bakterii Ralstonia solanacearum, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej bakterii i zakażeniu roślin uprawnych oraz środowiska wodnego.
Inspektorzy WIORIN w Olsztynie Oddział powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego w Kętrzynie w czerwcu tego roku pobrali próbę wody i roślinę Solanum dulcamara z Jeziora Legińskiego należącego do Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Próby wody zostały pobrane w miejscu, gdzie inspektorzy odnaleźli roślinę Solanum dulcamara czyli psiankę słodkogórz, roślinę żywicielską dla patogenicznej bakterii Ralstonia solanacearum – śluzak ziemniaka, porażającej 200 gatunków roślin należących do 50 rodzin.
Pobrane próby wody w próbówkach z naniesionymi danymi i korzenie trzech roślin Solanum dulcamara zapakowane w oznakowany worek strunowy oraz dołączone rękawice gumowe użyte do wykonanych czynności, zostały umieszczone w specjalnej lodówce termicznej z wkładami chłodzącymi w celu utrzymania stałej chłodnej temperatury do czasu przewiezienia do Laboratorium Centralnego w Toruniu. Do prób wody i części roślin dołączono dokumenty – protokół pobrania prób wody z jeziora i części roślin Solanum ducamara. Czynności zostały wykonane zgodnie z procedurą pobierania wody. Zmierzono temperaturę wody jeziora, która o godzinie 9.00. miała 22 st. Celsjusza.
Próby wody są pobierane co roku w ramach realizacji Programu SMP - Single Market Programme, realizującym kontrolę agrofagów kwarantannowych. Celem programu jest weryfikacja sytuacji fitosanitarnej w obszarze Unii Europejskiej i ustanawianie obszarów porażonych lub wolnych
od określonych agrofagów.
WIORiN w Olsztynie nieprzerwanie kontynuuje działania w ramach SMP w celu wykrywania i ograniczania występowania organizmów kwarantannowych.