Pobieranie prób roślin uprawnych oraz roślin ze stref ochronnych, na pozostałości środków ochrony roślin. Drukuj
Inspektorzy WIORiN w Olsztynie, Oddział powiatu bartoszyckiego i lidzbarskiego w Bartoszycach w sierpniu b.r., w ramach nadzoru nad stosowaniem środków ochrony roślin u rolników, pobrali próbę z uprawy pszenicy ozimej, na której stosowane były środki ochrony roślin, oraz ze strefy ochronnej w odległości 1 m od cieku wodnego.
Strefa ochronna, jest to strefa chroniona przepisami prawa ze względu ochronę bytujących tam organizmów, obszar określony w etykiecie zastosowanego środka ochrony roślin. Obszar ten może być różny i wynosić np. od 1 m do kilkunastu metrów od zbiorników i cieków wodnych, na który to obszar nie może się dostać ciecz użytkowa stosowanego środka ochrony roślin.
Ze względu na charakter pobranej próby, pobiera się ją wyłącznie w polu w fazie dojrzałości zbiorczej, przed zbiorem. Pobranie próby polega m.in. na ręcznym wymłóceniu zboża, w tym przypadku pszenicy ozimej oraz oczyszczeniu z plew. Próbę stanowi 1 kg ziarna pszenicy oraz 1 kg roślin zielonych, czyli chwasty i zioła rosnące w obszarze przylegającym do uprawy pszenicy ozimej (strefa ochronna). Próby są pakowane i plombowane na polu, w obecności rolnika oraz wysyłane do akredytowanego laboratorium.