Dzień Nauki Polskiej Drukuj
19 lutego obchodziliśmy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej, ustanowione w 2020 r. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Inicjatywa Święta Nauki Polskiej w dużej mierze kładzie nacisk nie tylko na rolę i misję uczelni wyższych w pielęgnowaniu polskiego dziedzictwa naukowego i badawczego, ale również na ich rolę w kształtowaniu rzeczywistości, która przyczynia się do wszechstronnego rozwoju człowieka i jego ciekawości poznawczej. Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. "Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" – czytamy w uzasadnieniu ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej.
Z najnowszych danych wynika, że w Polsce działa w sumie 578 uczelni i instytucji naukowych. Mamy ponad 1,2 mln studentów, ponad 24 tys. doktorantów i nieco ponad 82 tys. etatowych nauczycieli akademickich.
Projekty naukowe prowadzone w wielu polskich instytutach i uczelniach są niezwykle istotnym sprzymierzeńcem w pracy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa na rzecz zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa żywności. Jednym z nich jest Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, organizator corocznej KONFERENCJI OCHRONY ROŚLIN - Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB, wydarzenia skupiającego świat nauki, praktyki i administracji, w którym aktywnie uczestniczy także i PIORiN.
Upowszechnianiem wiedzy o dokonaniach polskich naukowców i popularyzowaniem ich osiągnięć zajmuje się "Nauka w Polsce" - największy ogólnodostępny serwis informacyjny poświęcony polskiej nauce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. W tym roku serwis obchodzić będzie 20-lecie istnienia.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/edukacja/19-lutego--dzien-nauki-polskiej
https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/dzien-nauki-polskiej