20 Października 2023

Drony Drukuj

W ramach strategii rozwoju PIORiN  na lata 2022 – 2027 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (dalej WIORiN) w Olsztynie był współorganizatorem szkolenia pracowników WIORIN w ramach wdrażania technik teledetekcji i wykorzystania dronów.

Szkolenie odbywało się w dniach 28 - 29 września 2023 r. Głównym organizatorem szkolenia był Dział Nadzoru Nasiennego (dalej DNN) WIORiN w Łodzi, z ramienia którego szkolenie prowadził Pan Maciej Wołosz – kierownik DNN w Łodzi.

 

Przedstawicielem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa była Pani Ewa Sadowska – główny specjalista Biura Nasiennictwa. Część teoretyczna szkolenia odbywała się w siedzibie WIORiN w Olsztynie, natomiast część praktyczna miała miejsce w Bartążku, na terenie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Podczas szkolenia przedstawiono warianty i możliwości praktycznego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych (dalej BSP) w pracy Wojewódzkich inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w tym m.in. naloty i analiza obrazu multispektralnego  plantacji nasiennych, wyznaczanie obszaru badania izolacji przestrzennej, programowanie lotu umożliwiającego obserwacje innych gatunków oraz roślin nietypowych na plantacjach nasiennych, czy pobranie prób wody przy użyciu próbobierza czerpakowego zamontowanego do BSP Yuneec H520 oraz przy użyciu probówki do wody zainstalowanej do BSP DJI Mavic. Przedstawiano również możliwości pobrania próbek materiału sypkiego (gleba, nawozy itp.) za pomocą ramienia robotycznego.

 

Podczas dyskusji omawiano możliwości zastosowania sztucznej inteligencji do śledzenia partii sadzeniaków ziemniaka oraz plantacji produkcyjnych porażonych bakterią Clavibacter sepedonicus powodującą bakteriozę pierścieniową ziemniaka, jak również poruszano kwestie planowania i bezpieczeństwa wykonywania misji oraz wykorzystanie programu Drone Radar Space czy aplikacji pogodowych My Radar i indeksu Kp (wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych, które wpływają na pole magnetyczne Ziemi i mogących negatywnie wpływać na sygnał GPS w dronie). Uczestnicy szkolenia wymieniali się zdobytymi doświadczeniami związanymi z użytkowaniem BSP w pracy inspektorów WIORiN, a także doskonalili techniki lotów.

Zastosowanie dronów w pracy WIORiN jest jedną z innowacji mających na celu unowocześnienie zasobów dla sprawniejszej realizacji zadań merytorycznych.


lista aktualności