DNI POLA W SZCZEPANKOWIE – powiat iławski Drukuj
18 czerwca 2024 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Oddział powiatu iławskiego i nowomiejskiego w Nowym Mieście Lubawskim wzięli udział w IV Warmińsko – Mazurskich Dniach Pola w miejscowości Szczepankowo.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez kierownika Zespołu Doradców w Iławie – Pana Zbigniewa Rudnickiego, natomiast oficjalnie spotkanie rozpoczęła Pani Małgorzata Micińska-Wąsik – I Zastępca Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.
Kolejnym punktem programu była część teoretyczna przygotowana przez mgr inż. Artura Szatkowskiego pracownika Katedry Agrotechnologii i Agrobiznesu Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, który to przedstawił wykład na temat: „Regulacja wzrostu i architektury łanu zbóż”.
Z ramienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie wystąpił kierownik Oddziału powiatu iławskiego i nowomiejskiego w Nowym Mieście Lubawskim Szymon Sonnenfeld, który przedstawił zadnia Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przypomniano również producentom zagadnienia z zakresu:
- zasad bezpiecznego stosowania i przechowywania środków ochrony roślin,
- obowiązku szkoleń chemizacyjnych oraz przeglądów sprzętu do stosowania środków ochrony roślin
- prawidłowego oznakowywania przemieszczanych bulw ziemniaków,
- obowiązku wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych rolników uprawiających ziemniaki inne niż sadzeniaki na powierzchni większej niż 1,5 ha.
Chętni goście mogli wziąć udział w konkursie dot. bezpieczeństwa pracy w rolnictwie przygotowanym przez pracowników PT KRUS w Iławie.
Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy przenieśli się na pola demonstracyjne pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, rzepaku ozimego oraz buraka cukrowego.
Analizy eksperckiej demonstracji polowych dokonywał: dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP, pracownik Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.