19 Stycznia 2023

Czeremcha amerykańska Drukuj

Czeremcha...
Czeremcha...
Czeremcha zwyczajna...

Gatunki inwazyjne to rośliny, zwierzęta i inne organizmy które nie występują naturalnie w ekosystemach i mogą powodować szkody w środowisku przyczyniając się nawet do wyginięcia miejscowych gatunków.

 

W ekosystemach leśnych Europy i Polski jednym z najgroźniejszych gatunków roślinnych jest czeremcha amerykańska Prunus seronina  z rodziny różowatych.

 

Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Północna gdzie jako drzewo może dorastać do 30m wysokości i jest cenionym drzewem w gospodarce leśnej. W Europie i Polsce dominuje forma krzewiasta tej rośliny i z tego powodu nie ma znaczenia gospodarczego.

 

Do Polski czeremcha amerykańska trafiła na początku XVII wieku a na większą skalę gatunek ten sprowadzono w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Pierwsze nasadzenia w lasach Państwowych miały miejsce na ubogich siedliskach, na suchych i piaszczystych glebach w celu ochrony drzewostanu przed pożarami i wiatrem. Jednak z czasem okazało się, że czeremcha zaczęła samorzutnie się obsiewać, plenić i tworzyć na coraz to większych obszarach zwarte skupiska zarośli, eliminując inne rośliny z poszycia leśnego i uniemożliwiając rozmnażanie innym rodzimym gatunkom krzewów i drzew.

 

Czeremcha amerykańska nie znajduje się na liście gatunków inwazyjnych występujących na terenie UE. W Polsce gatunek ten nie podlega kontroli i nie został ujęty w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Pomimo to jest traktowana przez leśników jako chwast leśny i jeden z najbardziej inwazyjny gatunek zagrażający bioróżnorodności ekosystemów leśnych.

 

Walka z czeremchą jest bardzo ciężka ponieważ jest odporna na mechaniczne zabiegi a szybki wzrost, obfite odrosty korzeniowe oraz duża plenność powodują że to swoista „walka z wiatrakami”. Poza tym gatunek tej rośliny nie ma naturalnych szkodników ponieważ zwierzęta nie jedzą liści które zawierają trujący cyjanowodór. Najbardziej skuteczne jest radykalne usunięcie korzeni albo wycięcie i niszczenie chemiczne odrostów przez okres 2-3 lat. Jest to metoda kosztowna i pracochłonna dlatego w Nadleśnictwie Spychowo / Powiat Szczycieński /zastosowana ma być metoda biologiczna polegająca na nasadzeniu 320 tys. sadzonek grabu i lipy w miejscach występowania czeremchy, pod okap drzewostanu – dzięki czemu ograniczy to wzrost  i ekspansję tego gatunku poprzez ograniczenie mu dostępu do światła. Będzie to projekt pilotażowy w Polsce i UE a na pierwsze efekty i wnioski będziemy musieli poczekać kilka lat.

Czeremcha amerykańska jest często mylona z naszym rodzimym gatunkiem czeremchą zwyczajną Prunus padus. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Najłatwiej odróżnić te gatunki po wyglądzie liścia. Liście czeremchy amerykańskiej są sztywne a czeremchy zwyczajnej miękkie. Spodnia strona liścia u czeremchy zwyczajnej jest jaśniejsza a przy głównym nerwie blaszki liściowej łatwo zauważyć skupiska rdzawych włosków. Czeremcha amerykańska kwitnie później – maj/czerwiec. Podczas gdy czeremcha zwyczajna zasiedla głównie podmokłe tereny, blisko rzek i jezior czeremcha amerykańska może rosnąć na glebach piaszczystych np. w lasach sosnowych lub lasach mieszanych i dlatego jest zwalczana zarówno przez leśników jak też służby parków narodowych i krajobrazowych.

 

Stypiński P. Odnawianie się czeremchy amerykańskiej  Padus seronina  (Ehrh.) Borkh.) w lasach na Pojezierzu Mazurskim 1977

Dajdok Z. Pawlaczyk P. Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski, Wydawnictwo klubu przyrodników , Świebodzin 2009

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, z późniejszymi zmianami (Dz. U. 2004 nr 92, poz. 880 z późn.zm. ).

Instytut Ochrony Przyrody Polska Akademia Nauk. Gatunki Obce w Polsce. –strohttps://www.iop.krakow.pl/ias

Halarewicz Aleksandra -  Przyczyny i skutki inwazji czeremchy amerykańskiej.- http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.dl-catalog-a6781de6-df95-4c69-8e16-98ec038c74b5

https://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr39_czeram.htm

https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/czeremcha-amerykanska-w-nadlesnictwie/-/asset_publisher/1M8a/content/skad-wziela-sie-czeremcha-amerykanska-w-nadlesnictwie-spychowo-/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print


lista aktualności