Ciekawe rośliny - czosnek niedźwiedzi Drukuj
Rusza sezon wegetacyjny. Do Oddziału powiatu bartoszyckiego i lidzbarskiego w Bartoszycach wpłynęło pierwsze zlecenie na wykonanie kontroli zdrowotności w celu wydania paszportów na sadzonki czosnku niedźwiedziego (Allium ursinum).
Allium ursinum zwany również czosnkiem cygańskim. Popadł w zapomnienie, podobnie, jak wiele innych cennych ziół. W stanie dzikim można go spotkać w lasach całej Europy i niektórych rejonach Azji. Znajduje się pod ochroną częściową, czyli nie wolno go zrywać w lesie. Można jednak uprawiać go poza środowiskiem naturalnym, np. w ogrodach czy na plantacjach.
Czosnek niedźwiedzi przypomina wyglądem czosnek ozdobny czy konwalię majową i zupełnie nie jest podobny do czosnku pospolitego, ponieważ nie wykształca „ząbków”. Posiada długie, ok. 30-centymetrowe lancetowate jadalne liście, w których zawarte są wszystkie jego właściwości lecznicze oraz piękne kuliste, białe kwiatostany, wyrastające na półmetrowych łodygach. Wydzielają one intensywny, czosnkowy zapach, jednak nie są jadalne, ponieważ zawierają substancje szkodliwe dla człowieka. W naszym klimacie pędy czosnku niedźwiedziego pojawiają się na przełomie marca
i kwietnia.
Jest to odpowiedni moment do przeprowadzenia oceny zdrowotności przez inspektorów PIORiN w celu wydania paszportów. (Kontrola ta powinna być wykonana w odpowiednim czasie – najbardziej optymalnym dla wykrycia danego agrofaga i zaobserwowania objawów jego występowania).
Ma uwzględniać istniejące zagrożenia fitosanitarne, czyli prawdopodobieństwo, że konkretny agrofag może występować.
PRZYPOMINAMY
Paszport roślin jest to dokument, który musi być dołączony do każdej jednostki handlowej (pojedyncza doniczka, kompozycja, multiplat, itp.) roślin przeznaczonych do sadzenia. Potwierdza on, że oferowane do sprzedaży rośliny zostały skontrolowane i są wolne od agrofagów szkodliwych.