17 Listopada 2023

Wykrycie bakterii Clavibacter sepedonicus - sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Drukuj

W związku z wykryciem bakterii Clavibacter sepedonicus u producenta ziemniaków konsumpcyjnych z powiatu opatowskiego inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach z Oddziału w Opatowie przeprowadzili kontrolę u tego podmiotu.                                                                                                                                   

 Po uzyskaniu dodatniego wyniku badań laboratoryjnych próbki bulw ziemniaków pobranej  w tym gospodarstwie będą wprowadzone środki zwalczania zgodnie z Rozp. Wykonawczym Komisji (UE) 2022/1194 z dnia 11 lipca 2022 r. ustanawiającym środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Cs oraz Rozp. MRiRW z dnia 6 marca 2023 r. w sprawie środków zwalczania Cs  i Rs (Dz.U.2023, poz.460).                                                                                                                                                         

 Podczas kontroli inspektorzy sporządzili protokół ustaleń w związku z wykryciem bakterii Cs,    w którym zostały zawarte szczegółowe informacje dotyczące m.in. wielkości produkcji ziemniaków, powierzchni gospodarstwa, użytkowanych maszyn i środków transportu, miejsca przechowywania oraz deklaracji postępowania z zakażonymi bulwami.  Następnie sporządzono plan rozmieszczenia pól i upraw ziemniaków w gospodarstwie.                                                                                                                                                      

 Kontrola przebiegała w miłej i zgodnej atmosferze, mimo, że była ona dla rolnika trudna ze względu na fakt otrzymania w najbliższym czasie decyzji administracyjnej,  w której będą zawarte  zakazy  i nakazy związane z  nałożeniem kwarantanny na gospodarstwo, do przestrzegania których będzie zobligowany producent. Rolnik zdawał sobie sprawę, że w Polsce bakteria Cs jest agrofagiem kwarantannowym. Ponadto producent otrzymał od inspektorów informację dotyczącą bakteriozy pierścieniowej opracowaną przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Należy pamiętać, że bakteria ta wywołuje bardzo duże straty w produkcji ziemniaka, dlatego tak ważne jest wyeliminowanie jej między innymi przez używanie materiału kwalifikowanego do sadzenia, przestrzeganie zasad prawidłowego zmianowania, dezynfekowania maszyn.

Działania kontrolne realizowane przez PIORiN mają na celu zapobieganie ryzyku występowania i rozprzestrzeniania się bakterii Clavibacter sepedonicus.