19 Września 2023

Węgorek sosnowiec – jednym z zagrożeń lasów iglastych Drukuj

W całym kraju przeprowadzane są na szeroką skalę kontrole wizualne i pobierane próby materiału drzewnego do badań laboratoryjnych w celu wykrycia nicienia - węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus). Największe szkody powoduje on na drzewach sosny, ale może także rozwijać się na jodle, świerku, modrzewiu, cedrze, daglezji i choinie. Węgorek sosnowiec przenoszony jest głównie przez chrząszcze żerdzianek (Monochamus spp.). Porażone nim drzewa obumierają już niekiedy po 30-40 dniach od chwili wniknięcia nicienia do wnętrza rośliny.

Dlatego też w celu szybkiego zlokalizowania ognisk występowania węgorka sosnowca inspektorzy WIORiN w Kielcach zatrudnieni w Oddziale w Końskich prowadzili kontrole wizualne i pobierali monitoringowe próby materiału drzewnego do badań laboratoryjnych na terenie Nadleśnictwa Stąporków, Barycz i Radoszyce.

Węgorek sosnowiec stanowi bardzo duże zagrożenie dla drzewostanów iglastych Europy i jest agrofagiem kwarantannowym dla Unii Europejskiej, dlatego o każdym przypadku podejrzenia występowania tego nicienia należy powiadomić Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.


lista aktualności