05 Grudnia 2023

Pobieranie prób wody na obecność bakterii Ralstonia solanacearum Drukuj

Bakteria Ralstonia solanacearum wywołuje groźną  chorobę kwarantannową zwaną śluzakiem. Na terenie Unii Europejskiej i w innych państwach  Ralstonia solanacearum posiada status agrofaga kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. Bakteria stanowi poważne zagrożenie dla roślin psiankowatych, w szczególności ziemniaków i pomidorów.

Choroba wywołana przez R. solanacearum przenosi się  z materiałem roślinnym, dlatego bardzo ważna jest  także właściwa gospodarka  resztkami i odpadami. Bakteria ma zdolność do przeżywania w niesprzyjających warunkach klimatycznych, w tym w środowisku wodnym. Inspektorzy PIORiN prowadzą  systematyczny, urzędowy nadzór nad występowaniem i zwalczaniem bakterii  Ralstonia solanacearum. Kontrolami obejmują wody powierzchniowe i ścieki powstające w produkcji i przetwórstwie roślin.

W ramach realizowanych zadań inspektorzy WIORiN w Kielcach z Oddziału w Pińczowie,  corocznie, w okresie od września do grudnia, pobierają próby wody z odpadów płynnych na obecność bakterii Ralstonia solanacearum w zakładzie przetwarzającym pomidory. Próby pobierane są z miejsca usuwania ścieków (odstojników). Każdorazowo próba składa się z sześciu probówek po 30 ml. wody z odpadów płynnych po produkcji.  Podczas pobierania próby mierzona jest temperatura pobranej wody, którą wpisuje się na protokole pobrania prób i etykietach wraz z datą i godziną pobrania. Próby wody pobierane są z zachowaniem bezpieczeństwa fitosanitarnego, po czym niezwłocznie zostają wysłane wraz z protokołem pobrania prób do Oddziału Centralnego Laboratorium w Bydgoszczy.