03 Października 2023

Metodyka ISTA Drukuj

Ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. stanowi, iż pobieranie prób oraz ocenę laboratoryjną materiału siewnego wykonuje się zgodnie z metodyką ISTA.

ISTA to Międzynarodowy Związek Oceny Nasion, który powstał w 1924 roku, m.in. dzięki działaniom Polski. Celem ISTA jest opracowywanie jednolitych procedur w zakresie pobierania prób i badania materiału siewnego, które uzgadniane są na szczeblu międzynarodowym, ale również rozpowszechnianie wiedzy z zakresu nasiennictwa za pomocą szkoleń, seminariów
i corocznych spotkań.

ISTA ma bardzo duże znaczenie dla podmiotów chcących eksportować materiał siewny do państw trzecich (poza Unię Europejską). Po pobraniu prób, na wniosek przedsiębiorcy,  przez próbobiorcę ISTA oraz po zbadaniu ich w akredytowanym laboratorium ISTA wystawiane jest świadectwo jakości materiału siewnego „ORANGE”. Świadectwo to umożliwia podmiotom, międzynarodowy obrót materiałem siewnym.

Na terenie województwa świętokrzyskiego mamy urzędowego próbobiorcę ISTA. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, wymagająca mobilności, dużej uważności i dokładności. Praca próbobiorców ISTA jest stale monitorowana i kontrolowana przez kierownika laboratorium referencyjnego ISTA w związku ze spoczywającą na nich dużą odpowiedzialnością.