22 Września 2023

Kontrole przedsiębiorców wpisanych do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania śor do obrotu Drukuj

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonuje m.in. zadania mające na celu zmniejszenie zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych, sprawuje nadzór nad wytwarzaniem, oceną i obrotem materiału siewnego, oraz  zapobiega  zagrożeniom związanym z obrotem  środkami ochrony roślin.

W ramach   ostatniego z wymienionych zagadnień,  pracownicy WIOR i N Kielce Oddział Starachowice prowadzą kontrole  przedsiębiorców wpisanych do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu.

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. podczas przedmiotowych  kontroli inspektorzy sprawdzają czy:

-  przedsiębiorca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki dopuszczone do obrotu w Polsce prze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

- opakowania jednostkowe środków są  szczelnie zamknięte, nieuszkodzone i zaopatrzone w etykietę zatwierdzoną i sporządzoną w języku polskim,

-  przedsiębiorca prowadzący działalność zapewnia, by osoba dokonująca zbycia środka ostatecznemu nabywcy ukończyła wymagane szkolenie w zakresie doradztwa,

- środki ochrony roślin, którym upłynął termin ważności są przechowywane

w wydzielonym i odpowiednio oznaczonym miejscu,

- w obrocie nie znajdują się środki z negatywnym atestem analitycznym,

 bądź podrobione,

- na każdym środku jest naniesiona data produkcji i numer partii.

            Ponadto inspektorzy prowadzący kontrole dokonują sprawdzenia, czy przedsiębiorca przestrzega zakazów zbywania środków ochrony roślin:

- osobom niepełnoletnim lub w stanie nietrzeźwości,

- w opakowaniu zastępczym,

- w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest sprzedaż żywności lub pasz,

- przy zastosowaniu automatu lub samoobsługi,

- po upływie terminu ważności zezwolenia.

W trakcie kontroli, kontrolujący sprawdzają również, czy przedsiębiorca dokonuje weryfikacji, czy nabywca środka posiada  zaświadczenie ukończenia szkolenia, w przypadku gdy dokonuje zakupu środka przeznaczonego dla użytkowników profesjonalnych.

Przedsiębiorca jest zobligowany również do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej 5 lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin.

            W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości na przedsiębiorcę nakładane są kary grzywny, bądź kary administracyjne przewidziane w ustawie o środkach ochrony roślin.