22 Listopada 2023

Kontrole materiału siewnego. Drukuj

Inspektorzy WIORIN prowadzą kontrole materiału siewnego, które polegają na losowym sprawdzaniu wymagań w zakresie jakości oraz spełniania  innych wymagań w zakresie wytwarzania, oceny i przechowywania materiału siewnego, a także obrotem tym materiałem (art. 121 ust. 1 Ustawy o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r.).

Ocena materiału siewnego w zależności od gatunku roślin i kategorii wytwarzanego materiału siewnego, obejmuje między innymi ocenę tożsamości i czystości odmianowej polegającą na sprawdzeniu, na każdym etapie wegetacji roślin, czy cechy odmian pozostały niezmienione w procesie rozmnażania, w celu potwierdzenia tożsamości i czystości odmianowej poszczególnych partii materiału siewnego (art. 34 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r.).

W celu sprawdzenia czy dana partia materiału siewnego jest zgodna z urzędowym opisem odmiany i próbą wzorcową oraz z wymaganiami w zakresie czystości odmianowej określonymi w odpowiednich przepisach próbobiorcy urzędowi pobierają próby materiału siewnego do oceny tożsamości i czystości odmianowej.

Pobieranie prób materiału siewnego dokonuje się zgodnie z metodyką określoną przez Międzynarodowy Związek Oceny Nasion (ISTA). Próby te przesyłane są do Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. Ocenę tożsamości i czystości odmianowej materiału siewnego prowadzi się na poletkach COBORU.