27 Maja 2024

Zasady stosowania konwencjonalnego materiału w rolnictwie ekologicznym Drukuj

Informujemy, że w tutejszym Inspektoracie trwa przyjmowanie wniosków o uzyskanie pozwolenia na zastosowanie materiału konwencjonalnego przeznaczonego do reprodukcji roślin w rolnictwie ekologicznym. W ekologicznej produkcji roślinnej stosowany jest materiał siewny, nasiona i wegetatywny materiał nasadzeniowy wyprodukowany metodami ekologicznymi. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, Wykaz materiału ekologicznego jest prowadzony w oparciu o art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1235) oraz jest zamieszczony na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakładce: Co robimy – Rolnictwo ekologiczne - Wykaz materiału ekologicznego. Warto podkreślić, że oprócz gatunków roślin rolniczych, sadowniczych oraz warzywnych różnych odmian, Wykaz ten zawiera również informacje kontaktowe producentów (dostawców) materiału ekologicznego, a także jest aktualizowany na podstawie ich zgłoszeń 10 dnia każdego miesiąca.

 

Wzorem lat ubiegłych, podmiot prowadzący produkcję ekologiczną może wystąpić z wnioskiem do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w celu uzyskania pozwolenia na zastosowanie materiału wyprodukowanego metodami nieekologicznymi (tzw. konwencjonalnego), w przypadku braku w ww. Wykazie GIORiN materiału, który jest przedmiotem wniosku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wniosek ten należy złożyć do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego terytorialnie ze względu na adres siedziby prowadzonej działalności w zakresie produkcji ekologicznej albo adres zamieszkania, niezależnie od tego, w którym województwie położona jest uprawa ekologiczna. Przypominamy, że wniosek powinien być złożony w terminie możliwie najbliższym do planowanego terminu siewu lub sadzenia, z uwagi na systematyczną aktualizację Wykazu i możliwość pojawienia się na rynku wnioskowanego materiału ekologicznego. Ponadto, przy składaniu wniosku, należy również wziąć pod uwagę dostępność w Wykazie materiału siewnego odmian alternatywnych, tzn. charakteryzujących się zbliżonymi właściwościami. Lista odmian zalecanych do uprawy dla danego regionu jest dostępna na stronie internetowej Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Należy podkreślić, że wnioskodawca jest także zobowiązany do stosownego uzasadnieniawe wniosku potrzeby zastosowania materiału konwencjonalnego w swojej produkcji ekologicznej.

Pozwolenie wydane przez wojewódzkiego inspektora w drodze decyzji administracyjnej jest każdorazowo czasowe i obowiązuje jedynie w odniesieniu do konkretnego siewu, czy sadzenia.

 

Niezmiennie należy pamiętać o tym, że stosowany w rolnictwie ekologicznym materiał siewny powinien spełniać wymagania dotyczące wytwarzania, jakości i obrotu określone w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie oraz rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, a także wymagania określone w punkcie 1.8.5.3 cz. I zał. II Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848.

 

Aktualny wzór wniosku do pobrania poniżej

Pliki do pobrania

wniosek_o_zezwolenie_na_zastosowanie_nieekologicznego_materialu.pdf POBIERZ 636.35 KB
Wzór wniosku

lista aktualności