Zasady importu używanych maszyn rolniczych i leśnych Drukuj
Używane maszyny rolnicze i leśne pochodzące spoza Unii Europejskiej cieszą się dużym powodzeniem na rynku. Wskazuje na to coraz większe zainteresowanie potencjalnych importerów warunkami, jakie muszą być spełnione, aby bez problemów i z pełnym sukcesem sprowadzić taki towar do Polski. Najczęściej wybieranymi kierunkami importu ww. asortymentu są Wielka Brytania oraz Norwegia.
Zgodnie z unijnym prawem w zakresie zdrowia roślin, wszystkie towary charakteryzujące się wysokim ryzykiem fitosanitarnym, przed wprowadzeniem na terytorium UE, muszą zostać poddane granicznej kontroli fitosanitarnej oraz muszą być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne wydane przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego.
Ryzyko fitosanitarne, które stwarza import używanych maszyn rolniczych i leśnych wynika z możliwości przeniesienia agrofagów mogących wyrządzać szkody zarówno w uprawach rolniczych, jak i na terenach leśnych. Wiele z tych agrofagów może przetrwać na różnych powierzchniach – również maszyn czy urządzeń, dlatego maszyny takie muszą być oczyszczone, wolne od gleby i pozostałości roślin.
Aby skutecznie sprowadzić używane maszyny rolnicze lub leśne na terytorium Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności należy uzyskać wpis do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych z rolą importera. Taki rejestr prowadzony jest przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu na siedzibę podmiotu.
Drugim istotnym krokiem jest założenie konta w systemie TRACES NT oraz zgłoszenie przesyłki do granicznej kontroli fitosanitarnej poprzez wypełnienie przez osobę odpowiedzialną za przesyłkę dokumentu CHED-PP.
Uwaga!
Kontrola fitosanitarna musi odbyć się w pierwszym punkcie kontroli granicznej, będącym miejscem wwozu na terytorium Unii Europejskiej. Sam fakt zaopatrzenia przesyłki w świadectwo fitosanitarne nie stanowi podstaw do dopuszczenia maszyny będącej przedmiotem importu do obrotu.
Tutaj można sprawdzić czy sprowadzana maszyna podlega powyższym wymaganiom – Wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów objętych wymogiem świadectw fitosanitarnych podczas ich wprowadzenia na terytorium Unii wraz z odpowiednimi kodami taryfy celnej – załącznik XI część A:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R2072