Wymagania dla przechowalni/pakowalni/sortowni przy eksporcie jabłek do Kolumbii Drukuj
Kolumbia jest jednym z krajów, który dopuszcza import owoców Malus domestica L. z Polski po spełnieniu wymagań określonych w przepisach fitosanitarnych. Eksport jabłek do Kolumbii jest objęty podejściem systemowym. W praktyce oznacza to, że wszystkie podmioty uprawiające jabłka oraz wszystkie inne podmioty biorące udział w procesie eksportu muszą być zarejestrowane w Rejestrze Eksporterów i nadzorowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Począwszy od kontroli zdrowotności w sadzie podczas sezonu wegetacyjnego i podczas zbiorów oraz na każdym etapie magazynowania i pakowania jabłek prowadzony jest monitoring występowania agrofagów wymienionych w przepisach fitosanitarnych Kolumbii. Inspekcje przeprowadzają: producent jabłek, pracownicy przechowalni/pakowalni/sortowni oraz inspektorzy PIORiN. Dodatkowo w przechowalni/pakowalni/sortowni, w której przygotowywane są przesyłki jabłek do Kolumbii powinna znajdować się co najmniej jedna pułapka do odłowu Cydia pomonella (owocówki jabłkóweczki).
Ponadto w zatwierdzonym miejscu produkcji należy prowadzić system identyfikowalności umożliwiający odróżnienie jabłek będących przedmiotem eksportu do Kolumbii od pozostałych owoców. W dniu poprzedzającym rozpoczęcie procesu sortowania i pakowania owoców wysyłanych do Kolumbii pracownicy przechowalni/pakowalni/sortowni są zobowiązani przeprowadzić kontrolę pod kątem zapewnienia odpowiednich warunków sortowania i pakowania. Zapisy z prowadzonych przez pracowników przechowalni/pakowalni/sortowni kontroli są udostępniane inspektorom PIORiN.
Należy podkreślić, że w tym samym czasie na jednej linii produkcyjnej może być prowadzone pakowanie i sortowanie tylko owoców Malus domestica L. pochodzących wyłącznie z zatwierdzonych sadów. Niedopuszczalne jest pakowanie i sortowanie innych owoców lub jabłek pochodzących z miejsc niezatwierdzonych przez PIORiN. Wszystkie jabłka muszą być umyte, a po kontroli zdrowotności i przesortowaniu zapakowane w nowe opakowania. Tak przygotowana przesyłka ustawiona na paletach i owinięta siatką jest gotowa do kontroli fitosanitarnej eksportu przeprowadzanej przez inspektorów PIORiN bezpośrednio przed wysyłką. Po zaopatrzeniu w świadectwo fitosanitarne owoce Malus domestica L. mogą zostać wysłane do Kolumbii.
Jeśli chcesz, aby jabłka z Twojego sadu w kolejnych latach były przedmiotem eksportu do Kolumbii pomyśl już dziś i zarejestruj się w Rejestrze Eksporterów.
Szczegółowych informacji w zakresie rejestracji oraz kontroli udzielają Oddziały WIORiN w Bydgoszczy