16 Października 2023

Winnice w woj. kujawsko-pomorskim Drukuj

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w oparciu o przepisy określone w ustawie z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 24), prowadzi kontrolę upraw winorośli u producentów wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz wpisanych do ewidencji prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Kontrole te w szczególności polegają na sprawdzeniu zgodności wpisu do ww. ewidencji KOWR ze stanem faktycznym. Inspektorzy WIORiN dokonują weryfikacji lokalizacji uprawy winorośli, nazw odmian, powierzchni upraw poszczególnych odmian oraz sprawdzają czy uprawiane odmiany winorośli spełniają wymagania określone w przepisach prawa.

 

W chwili obecnej na terenie naszego województwa znajduje się 15 winnic o łącznej powierzchni 20,55 ha, co w porównaniu z rokiem 2022 stanowi zwiększenie o 4 winnice i 3,14 ha powierzchni. Wśród uprawianych odmian winorośli niezmiennie dominują: Solaris, Seyval Blanc, Muscaris, Cabernet Cortis, Marechal Foch. W roku bieżącym kontrolą objęto 10 winnic o całkowitej powierzchni 12,65 ha. Pracownicy WIORiN Bydgoszcz posiadają stały dostęp do nadzorowanego przez KOWR systemu o nazwie AUREA, co daje Inspekcji możliwość aktualizowania i wprowadzania danych dotyczących winnic z naszego regionu.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem, odmiany takie jak: Noah, Othello, Isabelle, Jacquez, Clinton i Herbemont w dalszym ciągu nie są dozwolone do uprawy w celu produkcji wina. Ponadto, każdy, kto planuje założyć nową winnicę w celu produkcji certyfikowanego wina, powinien m.in. zwrócić uwagę na pochodzenie materiału rozmnożeniowego winorośli użytego do założenia plantacji, czyli dokonać zakupu sadzonek winorośli u podmiotów uprawnionych do prowadzenia obrotu tym materiałem, a także na zaopatrzenie sadzonek winorośli w paszport roślin, co daje gwarancję, że sadzonki winorośli, którym on towarzyszy, są wolne od agrofagów kwarantannowych i regulowanych agrofagów niekwarantannowych oraz spełniają określone w przepisach wymagania jakościowe.

 

Kontrola winnicy -...
Kontrola winnicy -...
Kontrola winnicy -...
Nowa winnica - fot....
Winnica - fot. Anna...