Tymczasowy eksperyment w ocenie polowej Drukuj
Jednym z podstawowych etapów produkcji materiału siewnego jest ocena polowa. Głównym celem oceny polowej jest określenie, czy dana plantacja spełnia wymagania określone rozporządzeniem MRiRW w sprawie terminów składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego poszczególnych grup roślin lub gatunków rolniczych i warzywnych oraz szczegółowych wymagań w zakresie wytwarzania i jakości materiału siewnego tych roślin (Dz. U. z 2013 r. poz. 517 z późn. zm.).
Do roku 2021 plantacje zgłoszone do oceny polowej w kategorii elitarny mogły być oceniane jedynie przez kwalifikatorów urzędowych (pracownicy WIORiN). Sytuacja ta zmieniła się za sprawą rozporządzenia MRiRW z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie wytwarzania materiału siewnego kategorii elitarny w ramach tymczasowego eksperymentu (Dz. U z 2021 poz. 216), dającym możliwość oceniania plantacji w stopniach elitarnych roślin zbożowych, roślin pastewnych, roślin oleistych, roślin włóknistych, buraka cukrowego oraz buraka pastewnego. Pozwolenie na przeprowadzenie tymczasowego eksperymentu wydaje wojewódzki inspektor kwalifikatorom posiadającym akredytację w zakresie oceny polowej danej grupy roślin od co najmniej 2 lat.
Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem MRiRW tymczasowy eksperyment przeprowadza się do dnia 31 lipca 2027 r. Kwalifikatorzy akredytowani biorący udział w tymczasowym eksperymencie podlegają kontroli dokonywanej przez wojewódzkiego inspektora. Przeprowadzając kontrolę wojewódzki inspektor sprawdza co najmniej 5% plantacji nasiennych kategorii elitarny ocenianych przez kwalifikatorów akredytowanych oraz porównuje wyniki oceny plantacji ocenionych przez kwalifikatora akredytowanego oraz pracownika WIORIN. Pobiera również próby z materiału siewnego kategorii elitarny wytworzonych w ramach tymczasowego eksperymentu, w celu przeprowadzenia oceny następczej i czystości odmianowej.