24 Października 2023

Szkolenie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej Drukuj

W ramach projektu pn. „Zapewnienie przez WIORiN w Bydgoszczy obsługi fitosanitarnej eksportu roślin i towarów pochodzenia roślinnego do Wielkiej Brytanii w związku z brexit”, dofinansowanego przez Unię Europejską  ze środków pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, w dniach 11-12 października br. odbyło się szkolenie dla osób zajmujących się obsługą eksportu.

 

W ramach szkolenia omówione zostały następujące zagadnienia:

  • Zasady certyfikacji eksportu do krajów trzecich, w tym do Wielkiej Brytanii.
  • Wybrane, praktyczne aspekty wykonywania oraz nadzorowania zabiegów fitosanitarnych na DMO, zgodnie ze standardem FAO/IPPC/ISPM.
  • Ustanawianie miejsc produkcji wolnych od agrofagów na potrzeby eksportu do Wielkiej Brytanii.
  • Wymogi specjalne dla wybranych grup produktów eksportowanych do Wielkiej Brytanii.
  • Kontrole wybranych agrofagów kwarantannowych w związku z eksportem do Wielkiej Brytanii.

 

Szkolenie prowadził Dominik Starzonek - przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Technologii Drewna, Tomasz Konefał – pracownik Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego PIORiN oraz pracownicy Działu Nadzoru Fitosanitarnego tut. WIORiN.

Udział w spotkaniu przyczynił się do zdobycia specjalistycznej wiedzy i doświadczeń w omawianych tematach, a także pozwolił na usystematyzowanie posiadanych już umiejętności.

Szkolenie dla inspektorów upoważnionych do wystawiania świadectw fitosanitarnych było również okazją do nawiązania kontaktów z ekspertami reprezentującymi konkretną dziedzinę oraz sposobnością do uzyskania wskazówek na potrzeby dokonywanych kontroli przesyłek kierowanych do Wielkiej Brytanii.

 

Wykłady prowadzone...
Wykłady autor D....
Zajęcia wykładowe...